6 bin 552 kişi üretim ve ihracatı sırtlıyor

Samsun’da üretim ve ihracatın büyük bir kısmını karşılayan biri yapım aşaması olan 6 Organize Sanayi Bölgesi’ne başta Merkez Organize Sanayi Bölgesi olmak üzere 137 işletmede toplam 6 bin 552 kişi iş imkanı buluyor.

6 bin 552 kişi üretim  ve ihracatı sırtlıyor

Samsun’da Merkez Organize Sanayi Bölgesi, Kavak Organize Sanayi Bölgesi, Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi, Bafra Karma ve Medikal İhtisas Organize Sanayi Bölgesi, tahsis aşamasına kadar gelen Havza Tarımsal Ürün İşleme ve Tarım Makinaları İhtisas Organize Sanayi Bölgesi ve kuruluş̧ aşamasındaki Çarşamba Organize Sanayi Bölgesi olmak üzere toplam 6 adet Organize Sanayi Bölgesi bulunuyor.

SAMSUN’DAKİ OSB’LERİN ARSA DURUMLARI

Samsun Merkez Organize Sanayi Bölgesinde boş parsel bulunmamaktadır. Kavak Organize Sanayi Bölgesi’nde parsellerin tahsisi devam ediyor. Adı 2016 yılının haziran ayında Samsun-Bafra Karma ve Medikal İhtisas Organize Sanayi Bölgesi seklinde değiştirilen Bafra Organize Sanayi Bölgesi’nde yatırımcılar için arsa tahsisleri sürüyor. Gıda ihtisas Organize Sanayi Bölgesinde boş parsel bulunmuyor. Havza Tarımsal Ürün İşleme ve Tarım Makinaları İhtisas Organize Sanayi Bölgesinde arsa tahsis aşamasına kadar gelindi. Çarşamba Organize Sanayi Bölgesinin ise kuruluş çalışmaları hızla devam etmektedir.

HANGİ OSB’DE KAÇ İŞYERİ VE ÇALIŞAN VAR

Samsun’da üretim ve ihracatın büyük bir kısmı basta Merkez Organize Sanayi Bölgesi olmak üzere Organize Sanayi Bölgelerinde gerçekleşiyor. Samsun Merkez Organize Sanayi Bölgesinde üretimde olan 76 işyerinde 5 bin 36 kişi, Kavak Organize Sanayi Bölgesinde üretimde olan 25 iş yerinde 721 kişi, Bafra Organize Sanayi Bölgesinde üretimde olan 22 iş yerinde 600 kişi, Samsun Gıda Organize Sanayi Bölgesinde üretimde olan 14 iş yerinde ise 195 kişi iş imkanı buluyor. Buna göre; kent genelindeki Organize Sanayi Bölgelerinde üretimde olan 137 işletmede toplam 6 Bin 552 kişi istihdam ediliyor.

Tolga BİRGÜCÜ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER