5 Yılda Yüzde 60 Kazanç

Ankara Kuyumcular ve Saatçiler Odası Başkanı Hasan Çavuşculu, 2011 yılının mayıs ayında 76 lira olan altının gramının son 5 yılda yüzde 60 değer kazandığını söyledi

5 Yılda Yüzde 60 Kazanç

Çavuşculu, yaptığı açıklamada, şu anda altının gram fiyatının 122 lirayı aştığını, çeyrek altının ise 200 lira olduğunu belirterek, altın fiyatlarında kısa vadede büyük bir artış beklemediklerini ifade etti.

ALTIN GÜVENLİ LİMAN

Altının tasarruf için her zaman "güvenli liman" olma özelliği taşıdığını dile getiren Çavuşculu, "2011 yılının mayıs ayında 76 lira olan altının gramı şimdi 122 lirayı aştı. Altın son 5 yılda yüzde 60 değer kazandı" dedi.

"YENİ SEZONA ON BİNLERCE MODELLE GİRDİK"

Çavuşculu, okulların kapanmasıyla artan düğün, sünnet ve nişan törenlerinin altın piyasasını hareketlendireceğine işaret ederek, bu konuda gerekli hazırlıkları yaptıklarını kaydetti.

Yeni sezona on binlerce modelle girdiklerini vurgulayan Çavuşculu, "Bizim için her gün yeni bir başlangıç.  Moda öyle hızlı ilerliyor ki tasarımlarımızı sürekli yenilemek, çeşitlendirmek zorundayız. Sadece bir gün içinde gelecek taleplere göre özel tasarımlı takılar hazırlayabiliyoruz." diye konuştu.

"ESKİDEN PIRLANTA MÜŞTERİSİNİ KAPIDA TANIRDIK"

Çavuşculu, düğün sezonu için yapılan alışveriş alışkanlıklarında da son 5 yılda değişimler olduğuna işaret ederek, şöyle konuştu:

"Eskiden pırlanta müşterimizi kapıda tanırdık. Giyiminden, aksesuarlarından, üzerindeki kürkten. Şimdiyse toplumun büyük kesiminin pırlanta için alım gücü var. Beş yıl önce düğün alış verişlerinde pırlanta tek taş nadiren satılıyordu. Artık alyansın yanında tek taş olmazsa olmazlar arasında. Zümrüt, yakut gibi farklı taşlı setler önceden çok tercih edilmezken artık çok popüler."

TASARRUF İÇİN İŞÇİLİĞİ OLMAYAN ALTIN ALMALI

Gramın dörtte biri ölçeğindeki altınların hediyelik olarak satışa sunulduğuna dikkati çeken Çavuşculu, bu tür hediyelerin maddi karşılığının bulunmadığını, dolayısıyla alıcısını yanılttığını söyledi.

Kuyumcuların insanların en özel ve mutlu günlerine şahitlik ettiklerini belirten Çavuşculu, aynı zamanda "kara gün" dostu olduklarını, zor zamanda insanların tasarruf ettikleri altınları bozdurmak için de kendilerine geldiğini dile getirdi. Çavuşculu, tasarruf etmek isteyenlere işçiliği fazla olmayan bilezik ya da çeyrek altın almaları tavsiyesinde bulundu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER