20 Arda 3 Göktürk Ediyor!

Geçen yıl düzenlenen operasyonlarda önlenen kaçakçılıkla 3 GÖKTÜRK uydusu üretilebiliyor.

20 Arda 3 Göktürk Ediyor!

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, yasa dışı ticaretle mücadele konusunda taviz göstermeyeceklerini belirterek, "Geçen yıl yapılan operasyonlar sonucu 2 milyar 687 milyon liralık kaçakçılık önlendi. Bu yılki rakamlarla birlikte bu miktar 3,2 milyar liraya ulaştı." dedi.

Önlenen kaçakçılıkla neler yapılabilir?

Bakan Tüfenci'nin yaptığı açıklamanın ardından yapılan hesaplamalara göre, geçen yıl düzenlenen operasyonlarda önlenen kaçakçılıkla yaklaşık 2 bin kilometre duble yol, 10 havaalanı, 651 MOBESE sistemi, 3 GÖKTÜRK uydusu, 9 bin 600 sağlık ocağı yapılabilirken, söz konusu rakamla 41 milyon avro (131 milyon lira) ile Barcelona formasını giymeye başlayan milli futbolcu Arda Turan 20 kez transfer edilebiliyor.

Tüfenkci, kaçakçılıkla mücadele kapsamında yürütülen faaliyetlere ilişkin bilgi verdi.

Neler yakalandı?

Geçen seneki operasyonlarda toplam 2 milyar 687 milyon liralık kaçakçılığın önlendiğine dikkati çeken Tüfenkci, "Bunların 825 milyon lirası akaryakıt, 585 milyon lirası makine ve yedek parça, 255 milyon lirası elektronik, 206 milyon lirası uyuşturucu, 160 milyon lirası tekstil, 102 milyon lirası da tütün ve alkol kaçakçılığına ilişkin yakalamalar. Gümrük muhafaza memurlarımızın özverili ve dikkatli çalışmaları geçen sene toplam 2,6 milyar liralık kaçağa geçit vermedi, vermeyecek." diye konuştu.

Tüfenkci, "Bu yıl geçen hafta itibarıyla 145 milyon liralık akaryakıt, 151 milyon değerinde gıda, 43 milyon liralık uyuşturucu, 42 milyon lira değerinde 328 araç ile 16 milyon lira değerinde elektronik eşya kaçakçılığı önlenmiştir. Diğer yakalamalarla birlikte bu yıl 550 milyon liralık kaçakçılık engellendi. Böylece, geçen yıl dahil operasyonlarda bugüne kadar 3 milyar 238 milyon liralık kaçakçılık önlenmiş oldu." ifadesini kullandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER