Servis şoförü olmak artık kolay değil

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından alınan kararlar doğrultusunda, servis şoförlüğü yapmak zannedildiği kadar kolay olmayacak

Servis şoförü olmak artık kolay değil
Milli Eğitim Bakanlığı, son zamanlarda yaşanan servis kazalarından sonra Bakan Nabi Avcı'nın talimatları doğrultusunda servis sürücülerine yönelik değişikliğe gitmeye hazırlanıyor. Servis sürücülerinin standartlarının yükseltilmesi için yeni hükümler getirilecek olan bu tasarıda, servis sürücüsü olmak için E sınıfı ehliyeti 3 yıl taşıma şartının 12 yıla, B sınıfı ehliyeti taşıma şartının da 5 yıldan 7 yıla çıkarılması öngörülüyor.

BELGELER İPTAL EDİLECEK


Uygulanacak bu yeni düzenlemede son iki yılda ölümlü kazaya karışanların, alkol ya da aşırı hızdan ehliyetine el konulanların servis sürücü belgeleri iptal edilecek. Türkiye genelindeki taşımalı eğitimde görevli tüm servis sürücüleri, daha önce eğitim alıp almamalarına bakılmaksızın bakanlığın hazırladığı bu eğitim programına tabii tutulacak. Servis sürücülerinin eğitimlerinin 1 Şubat'a kadar tamamlanması gerekecek. Bakanlığın sürücülere yönelik hazırladığı eğitimler, rehber öğretmenler, emniyet ve jandarma yetkilileri tarafından verilecek.


MÜZİK DİNLEMEK YASAK


Bunun yanında servis sürücülerine kıyafetinden , servis içinde bulunanlar ile konuşurken ki ses tonuna kadar tüm davranışlarına yönelik eğitim verilecek. Eğitimlerde, sürücülere cep telefonu ile konuşmamaları, yüksek sesle müzik dinlememeleri, sigara ve alkol kullanımının yasak olduğu da hatırlatılacak. Trafik işaretleri ve kuralları, durma ve duraklamada dikkat edilecek kurallar, aşırı hız, yakın takip, şerit izleme, geçiş kolaylığı sağlama konularında oluşabilecek sonuçlar sürücülere anlatılacak.


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER