Şehir merkezine Anadolu Liseleri açılmalı

Eğitim-İş Samsun Şube Başkanı Rüstem Kara, şehir merkezinde boş kalan ve öğrencilerin servis kullanmadan gidebileceği okulların içerisine yeniden Anadolu Liseleri açılması gerektiğini söyledi

Şehir merkezine Anadolu Liseleri açılmalı

Liselere öğrenci yerleştirmede yapılan değişikliklerin yüzbinlerce öğrenciyi mağdur ettiğini belirten Eğitim ve Bilim İş Görenleri Sendikası (Eğitim-İş) Samsun Şube Başkanı Rüstem Kara, İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne (MEM) “Öğrencilerimizi, daha fazla mağdur etmeyin” diyerek, çözüm üretme çağrısı yaptı.

Rüstem Kara, “Liselere öğrenci yerleştirme de değişen sadece sınavın adı oldu, yüz binlerce öğrenci mağdur edildi. Samsun İlkadım ilçesi başta olmak üzere birçok köklü Anadolu Lisesi şehrin dışına taşınırken, hem öğrenciler hem de aileleri zorda bırakılmıştı. Bugün binlerce öğrenci yerleşecek Anadolu Lisesi bulamamış oldu. O arada, Meslek Liselerinin önünü açacak hiçbir olumlu gelişme olmazken, birçok okul Anadolu lisesi de ihtiyaç olduğu bilindiği halde şehir dışına taşındılar. Anadolu Liselerinde haftada en az 7 saat din dersleri alınabildiği bir sistemi var. Bütün bu gerçekler bilindiği halde; öğrencilerin gidebileceği yeterli Anadolu Lisesi bırakılmadan şehir merkezleri İmam Hatip liseleri ile dolduruldu. Bu plansız okul dönüşümleri bugünkü sıkıntıların ortaya çıkmasına neden oldu” diye konuştu.

BOŞ OKULLARA YENİDEN…

“Bu soruna çözümünü MEM bulmak zorundadır” diyen Rüstem Kara, “Bu durumda velilerimiz ve öğrencilerimiz istemedikleri okullara kayıt yaptırmamalıdır. Milli Eğitim Müdürlüğümüz şehir merkezindeki Anadolu liselerini kapatarak en büyük hatayı yapmıştır. Bizim önerimiz; öğrencinin servis kullanmadan gidebileceği boş kalan okulların içinde yeniden Anadolu Liseleri açılmalıdır. Öğrencilerimiz daha fazla sorun yaşamadan MEM çözüm üretmelidir” şeklinde konuştu.

VELİLERE İTİRAZ ÇAĞRISI

Konu ile ilgili olarak, haksızlığa uğradığını düşünen velilerimiz itirazlarını yasal süresi içinde yapmalıdır” diyerek velilere seslenen Rüstem Kara, şöyle devam etti: “Çözüm kapatılan ve değiştirilen okulları yerine getirmek ve mahalledeki liseyi yeniden açmak, eğitim müfredatlarını öğrencilerin ilgi alanlarına göre düzenleyerek, her dersin her dönem seçilebildiği bir sistemi uygulamaya koymaktır. Mesleki ve Teknik Anadolu liselerini tercih edilen okullar haline getirmektir. Öğrencilerimizin yetenek ve ilgi alanlarına göre okullara yerleştirmektir. Öğrencilerimizi sınavlara mecbur etmeyen bir eğitim sistemi bir an önce uygulamaya koymaktır. Liselere yerleştirmede yaşanan sorunları yetkili konumda olanlar tespit ederek, gençlerin daha fazla mağduriyet yaşamaması için, gerekli düzenlemeleri ivedilikle yapmaları öğrencilerimizin beklentisidir.”

Tolga BİRGÜCÜ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER