Salıpazarı üniversite istiyor

Salıpazarı Turizm ve Tanıtım Dernek Başkanı Ertan Özcan, "İlçemiz 2 yıllık Fındık Eksperliği Meslek Yüksek Okulu’nu hak eden, bunun altyapısını kaldırabilecek güçte olan bir ilçedir" dedi.

Salıpazarı üniversite istiyor

Salıpazarı Turizm ve Tanıtım Dernek Başkanı Ertan Özcan, Samsun'da birçok ilçede üniversite ve meslek yüksekokulu bulunmasına rağmen, Salıpazarı'nda olmadığını belirterek 2 yıllık Fındık Eksperliği Meslek Yüksek Okulu'nun ilçeye kurulmasını istedi.

NE ENSTİTÜ NE DE YÜKSEKOKUL VAR

Özcan yaptığı basın açıklamasında, Salıpazarı'nın 1973 yılında belediye, 1987 yılında ilçe olmuş yaklaşık 19 bin nüfuslu, arazi yapısı yüzde 80 engebeli yüzde 20 düz arazi yapısına sahip bir ilçe olduğunu hatırlattı. Salıpazarı'nın başlıca geçim kaynağının tarım olduğunu belirten Özcan, "En çok yetiştirilen tarım ürünleri arasında fındık yer alır. İlçemizin yanı sıra ilimizde de en çok yetiştirilen tarım ürününün fındık olmasına rağmen bu ürün ile ilgili ilimizde ne bir enstitü nede bir yüksekokul mevcuttur" dedi.

SOMUT ADIMLAR ATILMALI

Samsun'da ilçeler arasında gelişmişlik endeksi yönünden 13'üncü sırada bulunan Salıpazarı'nın, gerek ulaşım gerekse sosyal ve iktisadi yönden son 10 yılda son derece hızlı bir ivme katettiğini vurgulayan Özcan, "Samsun'da bizim ölçeğimizdeki birçok ilçede üniversite ve meslek yüksek okulu bulunmasına rağmen bu konu ilçemizde kamuoyunda gündeme bile gelmemektedir. Salıpazarı ilçemizin bu eksikliğinin ilimiz siyasileri ve idarecileri tarafından bir an önce gündeme alınıp artık somut adımları atma vaktinin geldiğini düşünüyoruz" diye konuştu.

FINDIK EKSPERLİĞİ BÖLÜMÜ AÇILSIN

Türkiye'de tek olan Karadeniz Bölgesi'nde en yakın Giresun'da bulunan Fındık Eksperliği Bölümü meslek yüksekokulu seviyesinde hizmet verdiğini kaydeden Özcan, "Bu bölüm Samsun'da hiçbir ilçemizde bulunmadığından doğru ilçemizde yapılması düşünülecek olan meslek yüksekokulunda hem altyapısı kolay hazırlanabilecek hem de öğrencilerimiz tarafından tercih edilecek bir bölüm olacaktır. İlçemiz 2 yıllık Fındık Eksperliği Meslek Yüksek Okulu’nu hak eden, bunun altyapısını kaldırabilecek güçte olan bir ilçedir. İlçemizde kamu kurumları, belediyemiz ve meslek odaları ile STK'larla birlikte, biz Salıpazarı Turizm ve Tanıtım Derneği yönetim kurulu olarak, İlçemize üniversite İstiyoruz diyoruz ve bir an önce siyasilerin ve yetkililerin bu sese kulak vermesini istiyoruz" çağrısı yaptı.

Gülsüm ATİK

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER