Okul için evinizi taşımayın

Okul kayıt dönemlerinde, çocuklarının evlerine yakın bir okulda okuması amacıyla ev taşıyan veya boş evde ikamet gösteren ailelere uyarı geldi

Okul için evinizi taşımayın

Adres Kayıt Sitemine göre 2018-2019 eğitim-öğretim kayıtları Kurban Bayramı’nda sonra başlıyor. Sistem üzerinde yanlış ikamet göstererek, çocuklarını evinden uzak okullara kayıt yaptıran aileler tespit edilecek. Usulsüzlük yapan aileler bin 188 lira para cezası ve 6 ay ila 4 yıl arasında hapis cezası ile yargılanacaklar. Konuya ilişkin Gazete Gerçek’e değerlendirmede bulunan Eğitim ve Bilim İş Görenleri Sendikası (Eğitim-İş) Samsun Şube Başkanı Rüstem Kara, çocuklarını okula yazdıracak ailelere uyarılarda bulundu.

‘ÖZEL OKUL TEŞVİKLERİ YANILTMASIN’

Kara, “Her eğitim öğretim yılı başladığında gerek ilkokul gerekse orta okul kayıtlarında velilerimizin büyük bir bölümü öğrencisini vermeyi düşündüğü okulla ilgili olarak ya evini okulun kayıt bölgesine en az altı ay önceden taşımakta ya da o kayıt bölgesinde boş bir eve ikamet göstermektedir. Ancak ikinci durumda adres tespiti yapıldığında para cezası ödemek durumuyla karşı karşıya kalmaktadır. Bütün bu zorlukların arkasında yatan gerçek daha güvenli veya daha seçkin eğitimli ailelerin çocuklarının bir arada eğitim almasıdır. Bütün dünyada liberal ekonomik düzenin eğitim politikası bu şekilde işlenmektedir. Ancak cumhuriyetin sosyal devlet anlayışının eğitimde etkili olduğu yıllarda toplum bu kaygıları yaşamamıştır. Zaman zaman eğitimde fırsat eşitliği sağlama adına verilen özel okul teşvikleri bizi yanıltmasın. Orada amaç çok farklı devletin eğitim kurumlarını zayıflatmak ve eğitimi ticari bir sektör haline getirmektir” diye konuştu. 

‘HER VELİ OKULUNA SAHİP ÇIKMALIDIR’

Rüstem Kara, şöyle devam etti: “Yıllar sonra bu gidişle bizim çocuklarımız zengin ya da yoksul okullarına gitmek durumunda kalabilirler. Bu gidişe dur diyecek, laik bilimsel ve kamusal eğitim politikaları bir an önce yeniden uygulamaya konulmalıdır. Okul öncesi eğitim, ilköğretim zorunlu ve devletin okullarında yapılmalıdır. Okullarımız her türlü donananımı ile mahallerimizde olmalıdır. Anne babalar çocuklarını adresteki devletin okullarına teslim etsinler. Her veli okuluna sahip çıkmalıdır. Bizim geleceğimiz olan çocuklarımız en sağlıklı eğitimi kendi mahallesinde alacaktır. Velilerimizin para ödeyerek özel okula ya da kendilerine uzak adresleri göstererek okul arayışına düşmesi dolayısıyla Milli Eğitim Bakanlığı’nın eğitim sistemi bir sorundur.”

Tolga BİRGÜCÜ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER