Öğrenciler dikkat! O ücretler belli oldu

Kapatılan üniversitelerin öğrencileri için öğrenim ücretleri belirlendi.

Öğrenciler dikkat! O ücretler belli oldu

YÖK, KHK uyarınca kapatılan vakıf yükseköğretim kurumu öğrencilerinden diğer yükseköğretim kurumlarına merkezi yerleştirme sonucu kayıt yaptıranların öğrenim ücretlerinin açıklandığını bildirdi.

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), Kanun Hükmünde Kararname  (KHK) uyarınca kapatılan vakıf yükseköğretim kurumu öğrencilerinden diğer  yükseköğretim kurumlarına merkezi yerleştirme sonucu kayıt yaptıranların öğrenim  ücretlerinin belirlendiği bildirdi.

YÖK'ten yapılan yazılı açıklamaya göre, 667 sayılı Olağanüstü Hal  Kapsamında Alınan Tedbirlere İlişkin KHK uyarınca kapatılan vakıf yükseköğretim  kurumlarında kayıtlı öğrencilerden diğer yükseköğretim kurumlarına merkezi  yerleştirme sonucunda kayıt yaptıranların öğrenim ücretleri ve ödeme süreci  belirlendi.

Buna göre, Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezince (ÖSYM) yerleştirilen  öğrenciler, 2015-2016 eğitim öğretim döneminde ödemiş oldukları öğrenim  ücretlerine Türkiye İstatistik Kurumunca (TÜİK) yayınlanan Ağustos 2016 dönemi  tüketici fiyatları endeksi (TÜFE) artış oranı (yüzde 8,05) uygulanarak hesaplanan  ücreti, kayıt yaptırdıkları yükseköğretim kurumlarına ödeyecek.

Öğrencilerin, ödenecek ücretin tespiti için 2015-2016 eğitim-öğretim  yılına ait ödemeleri, banka dekontu, makbuz, hesap ekstresi gibi belgelerle  kanıtlamaları gerekiyor.

Belgelerini ibraz edemeyenler, ücretlerini "www.yok.gov.tr/" adresinde  yer alan tabloya göre ödeyecek.

Şehit ve gazi yakını ile engelli öğrenciler ücret ödemeyecek

2016-2017 eğitim-öğretim döneminden sonraki dönemlerde öğrenim  ücretlerinin hesaplanmasında bir önceki yıl ödemiş oldukları ücrete ağustos ayı  TÜFE artış oranları uygulanacak.

Bu eğitim öğretim yılı başlamadan kapatılan üniversitenin sağlamış  olduğu erken ödeme indirimlerinden faydalanarak gelecek yıla ait ücretlerini  peşin ödeyen öğrenciler, ödemelerini banka dekontu, makbuz, hesap ekstresi gibi  belgelerle kanıtlamaları durumunda ilgili akademik yıl için ücret ödemeyecek.  Yine bu eğitim öğretim yılı güz dönemi kayıtlarının tamamlanmış olması sebebiyle  öğrenciler, ekim, kasım ve aralık aylarına ait ilk üç taksitin tamamını en geç 20  Aralık'a kadar,  kalan diğer 6 taksiti ise ocak ayından başlamak ve haziran ayı  dahil olmak üzere her ayın en geç 20'sine kadar ödeyecek.

Sonraki yıllarda ise öğrenim ücretleri eylül ayından başlamak üzere 9  eşit taksitte ve her ayın en geç 20'sine kadar ilgili yükseköğretim kurumunun  belirleyeceği banka hesabına yatırılmak suretiyle verilecek.

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) ve Dikey Geçiş Sistemi  (DGS) ile belirli oranlarda burs kazanarak yerleşen öğrencilerin,  yerleştirildikleri yıla ait tercih kılavuzunda özel koşul ve açıklamalarda yer  alan hususlardan sadece öğrenim ücretine ilişkin hususlar uygulanacağından, burs,  yurt, yemek gibi ilave destekler öğrencilere verilmeyecek.

Şehit ve gazi yakını ile engelli öğrenciler, durumlarını  belgelendirmeleri şartıyla kapatılan vakıf yükseköğretim kurumundaki statüleri de  esas alınarak ücret ödemeyecek.

Adaylar kayıt süreci ve ödeme tablosuna ilişkin bilgilere  "//www.yok.gov.tr/" sitesinden ulaşabilecek.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER