LYS'de Flaş İddia!..

Sınava giren adaylar heyecanlı bir bekleyiş içindeyken çarpıcı bir bilgi geldi. Açıklanan bilgiye göre LYS'de hatalı sorular var

LYS'de Flaş İddia!..

Fizikte 3, coğrafya, biyoloji ve kimyada 2, matematikte 1 soruda hata olduğu iddia edildi. isans Yerleştirme Sınavları’nda (LYS-2016) öğrencilere yöneltilen sorulardan 10’unun hatalı olduğu iddia edildi. Soruları değerlendiren Uğur Okulları Akademik Kurul Üyeleri’ne göre, LYS-2016’da yer alan hatalı sorular şu şekilde;

LYS biyolojide hatalı soru iddiası!

FİZİK

18. Soru: Soru kökünde, “Hangi işlemler yapıldığında atma değil dalga üretilir?” şeklinde sorulmaktadır. Fizikte atmanın tanımı, “esnek ortamdaki anlık sarsıntı”dır. Dalga ise, esnek ortamı titreştirmek olarak tanımlanmaktadır. Verilen öncüllerin hepsinde kaynak periyodik hareket yapmaktadır. Birbirini tekrarlayan bu hareketlerin tamamı dalga olarak tanımlanabilir. Bundan dolayı cevap I, II ve III olarak düzeltilmelidir.

25. Soru: Soruda fotoelektrik deney düzeneğinde metal yüzeye gönderilen foton sayısı 2’den 6’ya çıkarıldığında akım ve fotoelektronların kinetik enerjilerinin nasıl değişeceği sorgulanmıştır. Ancak verilen rakamlar fizik bilimine uygun değildir. Bunun dışında her fotonun metal yüzeyden elektron koparmasına kesin gözüyle bakılamaz. Bu durumda devrede hiç akım oluşmayabilir. Yani bu sorunun A ve D şıkkı aynı anda doğru kabul edilebilir.

LYS-2, LYS-3 ve LYS-5 soruları ve cevapları yayınlandıLYS-3'te tartışma yaratan soru: Ben sana mecburum

COĞRAFYA

6. Soru: IV. bölgenin Hindistan’da engebeye bağlı seyrek nüfuslu olduğu bilgisi verilmiş, oysa bu alan başkent Yeni Delhi’yi de içine alan yoğun nüfuslu bir alandır. Bu seçeneği okuyan adayların çoğu soruyu yanlış yapmış olmalı. Soruda B ve D şıkkı olmak üzere çift cevap vardır.

21. Soru: Bu soruda da B ve E seçeneği olmak üzere cevap alınmalıdır. Bu yıl yapılan 2016 -YGS sosyal bilimler testinde sorulan 27. soru incelenirse, sel ve taşkınlarının insanların da etki ettiği bir afet olarak alındığı görülecektir.

Üniversite tercih kılavuzu yayınlandı

BİYOLOJİ

24. Soru: Yanıt olarak verilen C seçeneğindeki grafik, LYS-2012 ve ÖSS-1988’deki sorularda yer alan grafikler ile çelişmektedir.

20. Soru: Müfredat dışında bir bilgi sorulduğu için sorunun iptal edilmesi gerekir.

KİMYA

3. Soru: Sorunun 3. yargısında bileşikte ve atomları denilmesi nedeniyle cevabı çok açık değildir.

15. Soru: Soruda “en çok kaç mol AgCl çözünebilir” denmesi gerekmekteydi. En çok denilmediği için D şıkkı da cevap olarak kabul edilebilir.

MATEMATİK

16. Soru: Fonksiyonun kurgulanışı hatalıdır. Fonksiyonun daha açık ve net bir şekilde tanımlanması gerekirdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER