KPSS'deki Usulsüzlük Operasyonu!..

2010 Kamu Personel Seçme Sınavı'nda usulsüzlük iddialarına ilişkin yürütülen soruşturmada 24 ilde 51 kişi hakkında gözaltı kararı verildi, 34'ü gözaltına alındı

KPSS'deki Usulsüzlük Operasyonu!..

Ankara Cumhuriyet Savcısı Yücel Erkman'ın, 2010'daki  KPSS sorularının usulsüz sızdırılması ve kopya iddialarına ilişkin soruşturması kapsamında 24 ilde 8'i kadın 51 kişi hakkında gözaltı kararı alındı.

Gözaltı kararı verilenlerden 12'sinin  İstanbul, 8'inin  Kocaeli, 4'ünün  Bursa'da yaşadığı, diğer zanlıların  Ankara, Erzurum, İzmir, Kayseri, Manisa, Kahramanmaraş, Muğla, Antalya, Trabzon, Hatay, Van, Diyarbakır, Nevşehir, Bitlis, Amasya, Şırnak, Sakarya, Tunceli, Balıkesir, Elazığ ve Eskişehir'de bulunduğu öğrenildi.

34 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI, 17 KİŞİ FİRARDA

Emniyet güçlerinin operasyonu sonucu şüphelilerden 34'ünün gözaltına alındığı, bunlardan 4'ünün kadın olduğu belirtildi. 17 şüphelinin ise firari olduğu bildirildi.

GÖZALTI KARARI VERİLENLERİN 37'Sİ ÖĞRETMEN, 1'İ TRT ÇALIŞANI

Gözaltı kararı verilenlerin 37'sinin öğretmen, 11'inin özel sektör çalışanı, birinin TRT yapım görevlisi, birinin Maliye Müfettişi ve birinin ise de Maliye Bakanlığında veri kontrol memuru olduğu öğrenildi. Hakkında gözaltı kararı bulunan ve firari olan bazı öğretmenlerin, gece saatlerinde okul yöneticilerinden izin alarak bugün iş yerlerine gitmedikleri belirtildi.

Soruşturma kapsamında şüphelilere, "Terör örgütüne üye olmak, resmi belgede sahtecilik, kamu kurum ve kuruluşlarının zararına dolandırıcılık, suç delillerini yok etmek ve görevi kötüye kullanmak" suçlamalarının yöneltildiği kaydedildi.

Zanlıların, 2010  KPSS sorularını önceden ele geçirdiklerine dair deliller bulunduğu ve Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) ile bağlantılı oldukları öne sürüldü.

Haklarında gözaltı kararı bulunan bazı şüphelilerin 2010  KPSS ile tekrar edilen sınavda yaptıkları netlerin karşılaştırmaları şöyle:

"S.A. 116 netten 72 nete, H.T. 120 netten 77 nete, T.S, 120 netten 77 nete, H.A. 119 netten 77 nete, A.S. 118 netten 87 nete, C.Ç. 116 netten 77 nete, A.B. ise 120 netten 92 nete düştü."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER