KPSS Adaylarına Önemli Uyarı!

Kamu Personeli Seçme Sınavı'na (KPSS) sayılı günler kala uzmanlar, memur adaylarını sınav öncesi ve sınav sırasında yapmaları gerekenler konusunda uyardı

KPSS Adaylarına Önemli Uyarı!

Sınava girecek kişilerden cumartesi akşamı duş alıp erken yatmalarını isteyen Bursa İhtiyaç Akademi Rehberlik Uzmanı Elif Baş ve Uzman Psikolojik Danışman Zeliha Kahraman, "Adaylardan önce en iyi bildiklerini, ardından doğruluğundan emin olmadığı soruları çözmelerini istiyoruz. Soru köklerindeki 'olamaz', 'değildir' gibi yanıltıcı kelimelere dikkat etmeliler. Sınav sırasında heyecandan bilinen soruların yanıtlarını unutulabilir. Bu kısa sürelidir. Devam ederse adaylar heyecanlarını nefes egzersizi yaparak aşabilirler" dediler.

Pazar günü milyonlarca kişinin gireceği Kamu Personeli Seçme Sınavı öncesinde memur adaylarınına uyarı ve öneriler geldi. Adayların sınavlarının iptal olmaması için yapılması gerekenleri anlatan Bursa İhtiyaç Akademi Rehberlik Uzmanı Elif Baş ve Uzman Psikolojik Danışman Zeliha Kahraman, adayların pek çoğunun kitap okumayı ya da soru çözümünü son güne bıraktığını vurguladı. “Aslında bugün içinde bireyin kendini nasıl rahat hissedecekse öyle davranmalıdır" diyen Baş ile Kahraman, "Sonuçta sıradan bir gün yaşamak kişinin sınav kaygılarının azalmasına neden olur. 'Sınav akşamı erken yatmalıyım, hemen uyumalıyım' şeklinde yapılacak bir kodlama stresi tetikleyebilir. Böylece birey uykuya geçemeyebilir. Bu yüzden rahat bir şekilde kendini zorlamadan makul saatlerde yatağa geçmek yeterli olabilir. Uyku öncesi ılık bir duş almak kişiyi rahatlatabilir. Sonrasında fazla bilişsel değerlendirme yapmadan rahat bir şekilde uzanmak uykuya geçişi kolaylaştırabilir” dedi.

SINAV SABAHI YAPILMASI GEREKENLER

Sınav sabahı adayların dikkatli olmaları gerektiğini söyleyen Zeliha Kahraman, adayların o gün rahat elbiseleri tercih etmelerini önerdi. Sınav giriş belgesini ve kimliklerin mutlaka unutulmamasını, sınavda ise optik formun adayın adına düzenlenip düzenlenmediğine dikkat etmesini isteyen Kahraman, “Soru kitapçığını elinize aldığınız zaman optik forma kitapçık türünü işaretlemeyi unutmayınız. Size dağıtılacak kitapçığın ön tarafına adınız, soyadınızı, sınav giriş numaranızı ve salon numaranızı yazmayı unutmayınız. Motivasyonuz için sınava en iyi bildiğiniz sorulardan başlayınız. Sınava başladığınız zaman kısa süreli de olsa bildiklerinizi unutabilirsiniz. Bunun geçici olduğunu ve bir iki soru yaptıktan sonra geçeceğini unutmayınız. Devam ettiği takdirde panik yapma yerine nefes alma egzersizi yapınız” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER