Kitap okumak artık çok daha hızlı

Türkiye Hızlı Okuma Şampiyonu Mehmet Çamlıbel, kitap okuma alışkanlığını olumsuz etkileyen yavaş okuma tekniğinin nasıl hızlandırılacağının tüyosunu verdi. Çamlıbel, "Bütün mesele doğru yöntemi bilmek. Gerisi hiç zor değil" dedi.

Kitap okumak artık çok daha hızlı

Samsun'da Kubilay Ortaokulu'nda görev yapan Türkiye Hızlı Okuma Şampiyonu öğretmen Mehmet Çamlıbel, Türkiye'de yeterince kitap okuma alışkanlığının olmamasında, yavaş okumanın da önemli bir etkin olduğunu belirtti.  

BİN KİŞİDEN 1’İ KİTAP OKUYOR

Türkiye'de yeterince kitap okunmadığının herkes tarafından bilinen bir gerçek olduğunu belirten Çamlıbel, "Şubat 2017 verilerine göre Fransa ve İngiltere'de insanların kitap okuma oranını yüzde 21, Japonya'da yüzde 14, İspanya'da yüzde 12.  Biz de ise veriler binde 1 olarak gözüküyor. TÜİK 2016 verileri Türk insanının okumaya günde sadece bir dakika ayırdığını gösteriyor. Aynı veriler televizyon için günde 6 saat, internet için üç saat harcadığımızı gösteriyor" dedi.

NEDEN KİTAP OKUMUYORUZ?

Yoğun iş temposu, şehir yaşamının getirdiği hareketlilik, özellikle okul yaşamının aşırı sınav yükü içermesi, televizyonun ve sosyal medyanın yaşamımızda kapladığı alanın yanı sıra, kitap fiyatları ve kitaba ulaşmanın zorluğunun kitap okuma alışkanlığını olumsuz etkilediğini de dile getiren Çamlıbel, insanların teknik olarak yavaş okuyor olmasının da önemli bir etken olduğunu belirtti.

TÜMEVARIM OLUMSUZ ETKİLİYOR

Yavaş okumanı kitap okuma için fazladan zaman ayırılmasını gerektirdiğini anlatan Çamlıbel, "Okuma yavaşlığının temelinde ise, şu an okullarda uygulanan harfle okuma yazma öğretme süreci var. Tümevarım yöntemi ile okuma yazma öğrenen çocukların daha yavaş okuduğuna şahit oluyoruz. Bu da kişinin tüm yaşamına etki ediyor. Çünkü insan beyni bu yöntemle kitap okurken harflerden kelimeleri, kelimelerden cümleleri oluşturmakla uğraşırken okuduğunu anlamak zorlaşıyor. Bu anda öğretmen ve veli yeterlilikleri devreye giriyor" dedi.

NASIL HIZLI OKUNUR?

Yavaş okuma ile başa çıkmanın yolunun ise hızlı okuma yöntemlerini öğrenmekten geçtiğini kaydeden Çamlıbel,  "Zamana dayalı olarak günlük 20 sayfayı düzenli olarak hiç durmadan okurlarsa okuma hızlarında artış olur. Anlamayı artırmak için de örneğin bir gazetedeki ekonomi haberini alıp sayısal verileri ve isimleri boş bir kağıda yazmalılar. Buna benzer çalışmaları tekrar ederlerse,  unutmaları azalır, anlamaları artar. Hızlı okuma yönünde de ciddi bir katkı sağlar" bilgilerini verdi.

KİTAPLARIN OKUNMASI İÇİN NELER YAPILMALI?

Kitap okuma alışkanlığının artması için anne babalarının çocuklarına masal okumasından, kitap hediye etme alışkanlığının geliştirilmesine, kitaba bütçe ayırmanın öneminin kavranmasından, evlerde güzel kitaplıkların bulundurulmasına kadar birçok çalışmanın yapılabileceğini aktaran Çamlıbel, "İnsanlara kasvet çöktürmeyen güzel kütüphanelerin hizmete girmesi, belki pazaryerlerine gezici kütüphanelerin götürülmesi, e-kitap okuyuculuğun özendirilmesi ve geliştirilmesi, yine bazı ülkelerde olduğu üzere sesli okuma kulüplerinin açılması, kitapseverlerin edindikleri bilgiyi paylaşabilecekleri canlı ortamların oluşturulması kitap okuma alışkanlığının geliştirilmesine katkı sağlayacaktır" dedi.

Gülsüm ATİK

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER