Kaynak kitap isteyen öğretmene soruşturma

Samsun Milli Eğitim Müdürlüğü, bakanlığın gönderdiği talimat uyarınca, öğrencilere kaynak yayın aldıran okul ve öğretmenlere soruşturma açacak. İl Milli Eğitim Müdürü Coşkun Esen, "Velilerimize ek külfet getirecek bir yayına yönlendirmeden ısrarla kaçınılmasını istiyoruz" dedi.

Kaynak kitap isteyen  öğretmene soruşturma

Milli Eğitim Bakanlığı İlköğretim ile Ortaöğretim Genel Müdürlüğü, 81 il valiliğine resmi yazı yazarak bakanlıkça dağıtımı yapılan ders kitapları dışındaki hiçbir materyalin öğrencilere aldırılmaması, bunun aksine hareket edenler hakkında Valilikçe işlem tesis edilmesini istedi.

SORUŞTURMA AÇIN TALİMATI

Milli Eğitim Bakanlığının bu genelgesi üzerine harekete geçen Samsun İl Milli Eğitim Müdürlüğü de tüm okulları, öğrencilerden ders kitapları dışında hiçbir kaynak ya da materyalin istenmemesi konusunda uyardı. Aksi davranan okullar ve öğretmenler hakkında soruşturma açılması talimatını verdi.

COŞKUN ESEN: OKULLARI UYARDIK

Samsun İl Milli Eğitim Müdürü Coşkun Esen gazetemize yaptığı açıklamada, bakanlığın yıllardır ders kitaplarını eylül ayında okulların açıldığı ilk gün sıraların üstüne koyarak, öğrencilere ücretsiz olarak dağıttığını hatırlattı. Öğrencilere gerekli olan tüm bilgilerin bakanlığın verdiği kitaplarda bulunduğunu söyleyen Esen, "Hiçbir şekilde ek kaynak ya da yan birtakım unsurlarından yararlanmamız gibi bir işlemimiz olamaz. Bu nedenle bakanlığımızın verdiği kitaplar dışında herhangi bir kaynaktan yararlanılmaması gerekir. Bakanlığımızın da bu konuda talimatı var. Tüm okullarımıza bu talimatları ilettik. Velilerimize ek külfet getirecek herhangi bir yayın ya da yönlendirmeden ısrarla kaçınılmasını istiyoruz" diye konuştu.

KİTAPLARIMIZ YETERLİ

Üniversiteye ya da liselere geçiş sınavına hazırlıkta ders kitaplarının yetersiz olduğu iddialarının doğru olmadığını da söyleyen Coşkun Esen, "Bütün kitaplarımız müfredatla uyumlu. Sınav soruları da müfredatımızda eşdeğer olarak soruluyor. Öğrencimiz dersleri tam olarak anladığında ben kitapların yeterli olduğunu düşünüyorum. Öğretmenlerimizin rolü sadece kitaptaki bilgiyi vermek değil, ufuk da açabilmeli" diye konuştu.

BAKANLIK GENELGE GÖNDERDİ

Milli Eğitim Bakanlığı'nın gönderdiği genelgede; Milli Eğitim Bakanlığınca öğretmen ve öğrencilere dağıtımı yapılan ders kitapları dışındaki diğer yardımcı materyallerin; okullarda/kurumlarda reklam ve tanıtımının yapılmasına izin verilmemesi, öğrencilerimize aldırılmaması, kullanımı konusunda zorlayıcı tutum içerisinde bulunulmaması ve velilere maddi külfet oluşturacak uygulamalardan kaçınılması, yönetici ve öğretmenlerimizin bilgilendirilmeleri ve aksi uygulamalarda bulunanlar hakkında gerekli idari işlemlerin yapılması için Valiliğinizce her türlü tedbirin alınması hususunda..." açıklamasıyla tüm valilikler uyarılmıştı.

Gazete Gerçek

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER