Eski dershane artık Milli Eğitim'in

FETÖ’nün Samsun’da yıllardır Sakarya Dershanesi olarak kullandığı Samsun Milli Emlak’a ait bina, Milli Eğitim Müdürlüğü’ne devredildi. Milli Eğitim, Samsun’un en büyük üniversite hazırlık kursunu bu binada açmaya hazırlanıyor

Eski dershane artık Milli Eğitim'in

Dershanelerin kapatılması sürecinde FETÖ’nün elinden alınarak Milli Emlak Müdürlüğü'ne devredilen bina, artık Samsun Milli Eğitim Müdürlüğü'ne verildi. Milli Eğitim Müdürlüğü yıllarca Sakarya Dershanesi olarak FETÖ tarafından kullanılan Cumhuriyet Meydanı arkasındaki TEKEL depolarının bulunduğu binada, Samsun'un en büyük üniversite hazırlık kursunu açmak üzere düğmeye bastı.

ÜNİVERSİTEYE HAZIRLIK KURSU AÇILACAK

Samsun'da yıllarca Sakarya Dershanesi olarak FETÖ tarafından kullanılan eski tütün depolarının bulunduğu bina, Samsun Milli Eğitim Müdürlüğü'ne devredildi. Milli Eğitim Müdürlüğü de söz konusu binada yeniden üniversite hazırlık kursu açmak için çalışmalara başladı. Önümüzdeki bir ay içerisinde hizmete girmesi beklenen üniversite hazırlık kursu için Milli Eğitim Müdürlüğü'nün gerek öğretmen personeli gerekse tefrişat için hazırlık yaptığı öğrenildi. Samsun'un en büyük üniversite hazırlık kursu için öğretmen arayışlarının da başladığı öğrenildi.

TAMAMEN ÜCRETSİZ OLACAK

Samsun Milli Eğitim Müdürlüğü'nün ücretsiz olarak vereceği üniversite hazırlık kursuna, bu yıl üniversite sınavına girecek olan tüm adayları talep etmeleri halinde başvurularını kabul edeceği öğrenildi. Tamamen ücretsiz olarak verilecek kurslar için Samsun'un en iyi öğretmenlerinin ders vermesi için çalışma yapıldığı da belirtildi.

FETÖ’NÜN DERSANESİYDİ

Samsun'da 35 yıla aşkın bir süre terör örgütü FETÖ'ye bağlı olarak hizmet veren Sakarya Dershaneleri, dershanelerin kapatılması sürecinde Milli Emlak Müdürlüğü'ne devredilmişti. Sakarya Dershanesi'nin tüm yönetici ve öğretmenleri de FETÖ/PDY soruşturması kapsamında gözaltına alınmış, bir kısmı tutuklanmıştı. Soruşturma kapsamında şüphelilerin bir kısmının ByLock kullanıcısı olduğu da ortaya çıkmıştı. 1 Mart 2014 tarihinde yayınlanan 6528 sayılı Milli Eğitim Temel Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun, Özel Öğretim Kurumları Kanunu ve Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliği ile Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayınlanan çeşitli genelgeler sonucunda dershaneler kapatılmıştı. Bu süreçte Samsun'da 53 dershaneden 12 tanesi temel liseye, 1 tanesi özel ortaokula, 5 tanesi özel öğretim kursuna ve 3 tanesi de öğrenci etüt etim merkezine dönüştü. 15 Temmuz darbe girişiminin ardından da bu özel okulların büyük bir kısmı FETÖ ile irtibatlı olduğu tespit edilerek, OHAL kararnamesiyle kapatılmıştı.

Kaynak: İHA

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER