Artık Staj Ücreti Alabilecekler!

MEB Müsteşarı Yusuf Tekin, meslek lisesi öğrencilerinin staj ücretlerinin artık kamu tarafından karşılanacağını açıkladı

Artık Staj Ücreti Alabilecekler!
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Müsteşarı Yusuf Tekin, öğrencilerinin staj ücretlerine ilişkin önemlşi açıklamalarda bulundu. Tekin açıklamasında, meslek lisesi öğrencilerinin staj ücretlerinin kamu tarafından karılanacağını belirtti.

Meslek liselileri yakından ilgilendiren açıklama Yusuf Tekin'den geldi. MEB Tevfik İleri Toplantı Salonu'nda düzenlenen protokol töreninde konuşan Tekin, yaklaşık 3 yıldır reform uygulamak istedikleri alanlardan birinin, mesleki eğitim olduğunu kaydetti. MEB Müsteşarı Tekin, sigorta primleri başta olmak üzere meslek lisesi öğrencilerinin staj ücretlerinin artık kamu tarafından karşılanacağını belirtti ve her yıl eğitim kongresi yapmaya başladıklarını, ekimde düzenleyecekleri kongrenin temasının ise "Mesleki Teknik Eğitim" olduğunu ifade etti.

Bakanlık Müsteşarı Tekin, "Bizim 3 binin üzerinde meslek lisemiz var. Bu meslek liselerinde okuyan 1 milyon 800 bin öğrencimiz var. Bu öğrencinin her birisi nitelikli iş gücü haline dönüşse, Türkiye'nin ara eleman ihtiyacını gidermiş oluruz." şeklinde konuştu ve protokolle öğrencilerin, sektörün ihtiyaç duyduğu ara eleman olarak yetişmesi için çalışacaklarını belirtti.

Meslek liselerinde, derslik başına ve öğretmen başına düşen öğrenci sayılarının, diğer okulların altında olduğunu kaydeden Tekin, hükümetin meslek liselerine yatırım yaptığını ifade etti.

Meclis'te Milli Eğitim Kültür, Gençlik, Spor Komisyonunda kabul edilen yasa tasarısının Genel Kurul'dan geçmesinin ardından, meslek liseleriyle ilgili devrim niteliğinde kararların çıkacağını bildiren Tekin: "Bugün mesleki eğitim merkezleri olarak bilinen, eski adıyla çıraklık eğitim merkezleri, 4+4+4 sonrası zorunlu eğitimin dışında kalmıştı. İşlevsiz bir haldeydi. Şimdi yaptığımız düzenlemeyle çıraklık eğitim merkezlerini zorunlu eğitimin parçası olarak dönüştürüyoruz. Belli alanlarda yetişmek isteyen çocuklarımız hem niteliklerini geliştirecek hem de akademik eğitimlerini alabilecek." açıklamasında bulundu.

Sigorta primleri başta olmak üzere meslek lisesi öğrencilerinin staj ücretlerinin artık kamu tarafından karşılanacağını belirten Tekin, her yıl eğitim kongresi yapmaya başladıklarını, ekimde düzenleyecekleri kongrenin temasının ise "Mesleki Teknik Eğitim" olduğunu kaydetti. MESS Yönetim Kurulu Başkanı Kudret Önen ise yaptığı açıklamada, tüm dünyada rekabet kurallarının değiştiğinin altını çizdi. Türkiye'nin rekabetçiliğini korumak ve geliştirmek için ileri teknoloji kullanan, Ar-Ge'ye yatırım yapan sanayi tesisleri ve iş gücü niteliğinin, üretimin en önemli unsurları olarak öne çıktığını anlatan Önen, protokolle mesleki ve teknik eğitimin niteliğinin artırılacağını söyledi.

MEB ile Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası'nın (MESS) işbirliği kapsamında, metal sektörüne nitelikli iş gücü sağlamak ve mesleki eğitimin kalitesini artırmak amaçlanıyor. MEB ve MESS arasında imzalanan protokol sayesinde, metal sektörüne nitelikli iş gücü sağlanması, mesleki ve teknik eğitimin kalitesinin artırılması, ekonomik ve sosyal kalkınmanın desteklenmesi hedefleniyor. Bu çerçevede, iş birliği kapsamına giren okulların idarecilerine yöneticilik ve liderlik eğitimi, öğretmenlere hizmet içi eğitim verilirken, okullara laboratuvar desteği de sağlanacak.

MESS üyesi iş yerlerindeki çalışanların metal sektörüne yönelik bölümlerde eğitim alan çocuklarına burs ve üye iş yerlerinde istihdam önceliği verilecek. Metal sektörüne yönelik alanlarda öğrenim gören öğrenciler "kariyer gelişimi ve rehberlik eğitimi", okul yöneticileri ise "yöneticilik ve liderlik eğitimi" ile hizmet içi eğitim alacak. Öğrencilere, MESS üyesi işletmelerde beceri eğitimi ve staj imkanı ile istihdam önceliği sunulacak. Okulların atölye ve laboratuvarlarının donatılması sağlanacak.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER