9 fen lisesi proje okul oldu

Samsun'da sınavla öğrenci alacak 9 fen lisesi, 'proje okul' kapsamına alındı, öğretmen atamalarına kapatıldı

9 fen lisesi proje okul oldu

Milli Eğitim Bakanlığı, 01/09/2016 tarihli ve 29818 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığı Özel Program ve Proje Uygulayan Eğitim Kurumları Yönetmeliği gereği Proje Okulu Belirleme Komisyonu'nca 2018-2019 eğitim öğretim yılı itibarıyla özel program ve proje uygulayan eğitim kurumu (proje okulu) olarak belirlenen okulların listesini açıkladı.

Buna göre Samsun'da daha önce 3 olan proje okul sayısı, 9 yeni fen lisesinin daha eklenmesiyle 12'ye çıktı. Bakanlık bu okulları öğretmen atamalarına da kapattı.

ÖĞRETMEN ATAMALARINA KAPATILDI

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), sınavla öğrenci alacak fen liseleri, sosyal bilimler liseleri, Anadolu liseleri ve Anadolu imam hatip liselerini öğretmen atamalarına kapattı. İl içi tayin taleplerini kaydetmek için MEBBİS üzerinden açılan başvuru ekranına giren öğretmenler, 550'ye yakın okulun 'proje okul' kapsamına alındığını öğrendi. Bu okullara öğretmen atamaları da kapatıldı.

SİSTEME GİRİNCE ÖĞRENDİLER

Her yıl tekrarlanan ve öğretmenlerin il içi yer değiştirmelerine olanak sağlayan takvim hafta başında yayımlandı. İl Milli Eğitim müdürlükleri de öğretmen ihtiyaç listelerini açıkladı. Görev yerini değiştirmek isteyen öğretmenlere tercih başvurusu için MEBBİS işaret edildi. MEBBİS başvuru sistemine giren öğretmenler, sınavla öğrenci alacak yüzlerce okula başvuramadıklarını öğrendi. Torba Yasa ile 2014 yılında uygulamaya konulan ‘proje okulu’ modelini tüm tepkilere karşın sürdüren MEB’in öğretmenlere bildirmeden yüzlerce okulu daha bu çerçeveye aldığı öğrenildi. Öğretmenlerin tercihlerine açılan listelerde, Bakanlığın ‘nitelikli’ tarif ettiği okullara yer verilmedi.

SAMSUN’DA 9 OKUL LİSTEDE

Milli Eğitim Bakanlığı'nın proje okul olarak 2018-2019 eğitim-öğretim yılında 9 fen lisesini daha listeye aldığı belirlendi. Buna göre Samsun Garip Zeycan Yıldırım Fen Lisesi, Bafra Fen Lisesi, Çarşamba Fen Lisesi, Havza Fen Lisesi, Aziz Atik Fen Lisesi, Rıdvan Çelikel Fen Lisesi, Ladik Akpınar Fen Lisesi, Kozluk OMV Fen Lisesi ile Vezirköprü Hatice-Kemal Kayalıoğlu Fen Lisesi proje okul kapsamına alınarak, öğretmen atamalarına kapatıldı. Bu okullara müdür ve öğretmen ataması Milli Eğitim Bakanı'nın onayı ile yapılabilecek. Samsun'da daha önce Samsun Anadolu Lisesi'nin yanı sıra İbrahim Tanrıverdi Sosyal Bilimler Lisesi ve Atakum Anadolu İmam Hatip Lisesi de proje okul kapsamına alınarak, öğretmen atamasına kapatılmıştı.

GÖREV SÜRESİ DOLAN AYRILACAK

‘Proje Okullar Yönetmeliği’ ile her biri dörder yıl olmak üzere en fazla sekiz yıl proje okullarda görev yapabilecek öğretmenler, görev süreleri dolduğu için ayrılma zorunda kalacaklar. Proje okullarında görev yapan öğretmenler, tayin başvurusu yapmazsa dört yılı tamamlamaları halinde görev yerlerini zorunlu olarak değiştirmek zorunda kalacaklar.

Gülsüm ATİK

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER