5 bin yıl önce moda için kafatası ameliyatı yapılmış

Bafra ilçesi İkiztepe kazılarında bulunan kafatası ameliyat izleri 5 bin yıl önce yaşamış insanların beyin ameliyatlarını gerçekleştirdiğini gösterirken, ameliyatların nedenleri ise oldukça dikkati çekti. Kafatası ameliyatlının nedenlerinden birinin moda olduğu ortaya çıktı

5 bin yıl önce moda için  kafatası ameliyatı yapılmış

Samsun’un Bafra ilçesi İkiztepe bölgesinde 1974 yılından buyana yapılan kazılarda elde edilen tespitler oldukça dikkati çekiyor. M.Ö. 3000 yıllarını işaret eden cerrahi aletler, kilden yapılmış kaplar, el baltaları gibi eserlerin bulunduğu kazılarda bir de 5 bin yıl önce yaşamış insanlar ait ameliyat izleri olan kafatasları ortaya çıktı. Anadolu medeniyetlerine ışık tutan şaşırtıcı ameliyatların gerçekleştirilme nedenleri oldukça dikkat çekici.

İŞTE O NEDENLER

Kazı raporlarında, kafatası ameliyatlarının nedenleri; büyü, din ve ritüel nedenler. Tedabi/İiyileştirme. Eğitim/Deneyim ve moda olduğu belirlendi.

İYİLEŞME SÜREÇLERİ

Trepanasyonların (Baş Deliği Ameliyatı) iyileşme durumunun zamana göre dağılımlarını ise; Neolitik Dönem yüzde 40, Tunç Çağı yüzde 50, Demir Çağı yüzde 20, Roma Dönemi yüzde 75, Bizans Dönemi yüzde 87,5 ve Osmanlı Dönemi yüzde 100 olarak açıklandı.

Gazete Gerçek

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER