10 bin öğrenciyi etkileyecek

ABD’yle vizelerin durdurulması, Work And Travel için öğrenci toplama dönemine denk geldi. Bu yolla Türkiye’den ortalama 6 bin öğrenci ABD’ye gidiyor

10 bin öğrenciyi etkileyecek

ABD’nin Türkiye'den vize işlemlerini durdurduğunu açıklamasından sonra, ABD Konsoloslukları’nda vize randevusu bulunan yüzlerce kişi kapıdan dönmek zorunda kaldı. Özellikle de bu durumdan ABD’de dil eğitimi hayali kuran öğrenciler etkilendi. Randevuları iptal edilen öğrenciler şimdi durumun bir an önce netleşmesini istiyor.

Eduvizyon Eğitim Pazarlama Müdürü Tuğçağ Veli Üngör, vize randevusu bulunan bir çok öğrencilerinin şu anda kriz yaşadığını söyledi. ABD ile Türkiye arasındaki eğitim köprüsünde yaşanan sorunu ise şöyle özetledi: “Türkiye’den ABD’ye giden öğrencileri 3 katagoride değerlendirmek gerekiyor. Birincisi üniversite, lise ve yükseköğrenim için giden öğrenciler. Onların eğitimleri ABD’de başladı. Onlar etkilenmeyecek ancak bu kriz uzun süreli olursa o zaman 2018-2019 eğitim yılında başka bir adres aranmak zorunda kalınacak. İkinci bölümde ise Work And Travel sistemi ile ABD’ye giden üniversite öğrencileri var. Ortalama 6 bin öğrenci her yıl bu sistem ile yeni kıtaya gidiyor. 2008 yılında ise 14 bin ile rekor kırılmıştı. Bu dönem yani ekim kasım ayları Work And Travel için öğrenci toplama dönemi. Hatta bu aylarda fuarlar düzenlenir. Ancak vize kısıtlaması bütün işi baltalar. Çünkü öğrenciler Aralık ve Ocak aylarında kayıtlarını tamamlarlar. Bu yasak öğrenciler için ABD kapısını kapatır.”

Üngör, Work And Travel dışında yabancı dil eğitimi için ABD’yi tercih eden öğrencilerin ise daha büyük kriz yaşadığını söyledi: “Dil öğrenmek isteyenler ekim, kasım ve aralık aylarında kurslarına başlar. Yani onlar için en hızlı dönem. Hatta öğrencilerin konsolosluklarında vize randevularının biriktiği dönem. İşte böyle bir zamandavize krizi karşımıza çıktı. Öğrencilerin çoğu üniversite mezunu ve dillerini geliştirmek için ABD’yi tercih ediyorlar. İçlerinde üniversitede yıl donduranlar bile var. Onların mağduriyeti daha yüksek. Bir kaç gün içinde kriz çözülmez ise bu öğrenciler mecburen Kanada’yı tercih etmek zorunda kalacak. Bu tür öğrencilerin sayısı ise yaklaşık 4 bin.”

BİLET İADESİ VE SÜRE UZATIMI OLANAĞI VAR

Türk Hava Yolları, vize konusundaki gelişme nedeniyle dün bir açıklama yaptı. THY Türkiye pasaportlu hem ABD pasaportlu yolcular için, rezervasyon değişikliklerinin ücretsiz yapılabileceğini, hiç kullanılmamış biletlerin ücretinin iade edileceğini, kısmi kullanılmış biletlerin kullanılmayan uçuşlarına ait iade yapılabileceğini ve istenirse biletlerin geçerliliğinin 31 Ekim 2017 tarihine kadar uzatılabileceğini duyurdu. THY ayrıca ABD pasaportlu yolcuların rezervasyon ve güzergah değişikliklerini ücretsiz gerçekleştirebileceğini bildirdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER