YPG’li başına 9 bin dolarlık teçhizat!

ABD, özel kuvvet olarak seçtiği teröristlere gece görüş dürbünü, lazer işaretleyici ve piyade tüfeği gibi binlerce dolarlık gelişmiş savaş teçhizatıyla donatmaya başladı.

YPG’li başına 9 bin dolarlık teçhizat!

Terör örgütü PKK’nın Suriye kolu YPG’ye zırhlı araç, sofistike silah, mühimmat ve yaşam malzemesi yardımı yapmaya devam eden ABD, seçtiği özel YPG’lileri de tek tek gelişmiş savaş silahlarıyla donatıyor. Pentagon uluslararası hukuka aykırı olarak daha önce YPG’ye silah verdiğini kabul etmese de Rakka operasyonu kapsamında terör örgütünü kendine stratejik ortak edindiğini net bir biçimde gösteriyor.

DENİZ PİYADELERİ GİBİ...

Askeri uzmanlar Suriye’nin kuzeyinde yaklaşık 40 bin silahlı YPG’linin bulunduğunu ifade ediyor. Bölgede bulunan 900 kadar ABD askeri, YPG’lilerden seçilen ve adına ‘YAT’ denilen özel birlik altında birkaç yüz teröriste komando eğitimi veriyor. Seçilen bu kişilere Kalaşnikof yerine ABD Ordusu’nun kullandığı gelişmiş silahlar veriliyor. Bu sayede YPG’liler ABD Deniz Piyadeleri’nin kullandığı gece görüş gözlüğü, M4 Carbine piyade tüfeği, savaş kaskları, dijital kamuflaj üniformaları, soğuk hava kıyafetleri, mühimmat, vücut zırhı, gece baskınlarında hedeflemek için kullanılan kızılötesi lazerler ve gelişmiş optik teçhizatlara sahip oluyor.

CIA SESSİZ

Uzmanlar ABD’nin en önemli müttefiklerinden Türkiye ile ilişkilerinin kötüye gitme ihtimaline rağmen DEAŞ’ı yok etmeyi amaçlayan kısa vadeli planı için terörist YPG’ye sofistike Amerikan silahlarına erişim sağladığını vurguluyor. Konuyu araştıran Amerikan dergisi Military Times, silahların YPG’lilerin eline nasıl geçtiğini CIA’ye sordu, ancak bir yanıt alamadı.

‘BİZ VERMEDİK KENDİLERİ BULDU’

YPG birliklerine binlerce dolarlık gelişmiş askeri teçhizat verilmesine rağmen Pentagon kaynakları Ankara’yı kızdıracak bu görüntüler için silahların bölgede kendi dışındaki kaynaklardan veya karaborsadan elde edildiğini öne sürüyor. ABD sadece bazı gruplara bölgede ele geçirilen Kalaşnikof gibi basit Rus silahların verildiğini kabul ediyor. YPG’nin YAT olarak adlandırdığı özel birliklerde bir kaç yüz kişinin olduğu iddia edilmesine rağmen terör örgütünün elinde bu hassas teçhizatlardan ne kadar olduğu bilinmiyor. Uzmanlar bu teçhizatlarla YPG’nin artık daha öldürücü bir güç haline geldiğini belirtiyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER