Ünlü İtalyan Ressamın Tablosu Tavan Arasından Çıktı

Dünyaca ünlü İtalyan ressam Caravaggio'ya ait tablo, Fransa'da evde tavan arasında bulundu. Ressamın yaklaşık 400 yıl önce yaptığı tablonun değerinin 120 milyon avro

Ünlü İtalyan Ressamın Tablosu Tavan Arasından Çıktı

Fransa'nın güneyinde bir evin tavan arasında bulunan tablonun, ünlü İtalyan ressam Caravaggio'ya ait olduğu tahmin ediliyor. Le Figaro gazetesi, ünlü ressamın yaklaşık 400 yıl önce yaptığı tablonun değerinin 120 milyon avro civarında olduğunu duyurdu.

YAPIMININ ARDINDAN 100 SENE SONRA KAYIPLARA KARIŞTI

Yapımının ardından 100 yıl sonra kayıplara karışan tablonun  Toulouse kenti yakınlarındaki eski bir evin çatısında 2014 yılında bulunduğunu duyuran gazete, evin sahibinin çatının su sızdırması üzerine tamirat için tavan arasına çıktığında bu değerli tabloyla karşılaştığını yazdı.

 

"TABLOYU ROMA'DA YAPTI"

Fransız sanat tarihi uzmanı Eric Turquin'ın görüşlerine yer verilen haberde, Caravaggio'nun "Judith Beheading Holofernes" adını taşıyan tabloyu 1604-1605 yılları arasında  Roma'da yaptığı kaydedildi.

ÜLKEDE BULUNAN SANAT ESERİNİN 30 AY BOYUNCA YURT DIŞINA ÇIKARILMASI YASAK

Fransa'daki yasalara göre, ülke topraklarında bulunan bir sanat eserinin 30 ay boyunca yurt dışına çıkartılmasına yasak getirilirken, ulusal müzelerin bu eserleri para ödeyerek satın almasına öncelik veriliyor.

FRANSIZ KÜLTÜR BAKANLIĞI TABLOYU SATIN ALMAK İÇİN GİRİŞİM BAŞLATTI

Söz konusu haberin basında yer almasının ardından akşam saatlerinde bir açıklama yapan Fransız  Kültür Bakanlığı, söz konusu tabloyu satın almak için girişim başlattığını duyurdu.

Barok stili resmin öncüsü sayılan, gölge ve ışığı çok iyi kullanmasıyla tanınan ünlü İtalyan ressam, 1571- 1610 yılları arasında yaşamış ve 39 yaşında hayata gözlerini yummuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER