Türk doktoru övdü!

Seçim çalışmaları kapsamında Almanya'nın Neuss şehrinde halka seslenen Merkel, burada dünyaca ünlü yapay kalp cerrahı Türk kökenli Doktor Dilek Gürsoy'dan yapay kalp çalışmaları hakkında bilgi aldı.

Türk doktoru övdü!

Seçim çalışmaları kapsamında Almanya'nın Neuss şehrinde halka seslenen Merkel, burada dünyaca ünlü yapay kalp cerrahı Türk kökenli Doktor Dilek Gürsoy'dan yapay kalp çalışmaları hakkında bilgi aldı.

MERKEL ŞAŞTI KALDI

Almanya Sağlık Bakanı Hermann Gröhe ve Prof. Tobias Heintges'ın katıldığı görüşmede, Merkel ilk kez bir yapay kalp gördüğünü ve çok şaşırdığını söyledi. Merkel, Doktor Dilek Gürsoy'un yapay kalp cerrahisi konusunda çok başarılı olduğunu sağlık bakanından duyduğunu ve bu çalışmanın Almanya için de önemli olduğunu belirtti. Merkel, Doktor Gürsoy'un bir göçmen çocuğu olarak Almanya'da örnek alınması gereken insanlardan olduğunu da ifade ederek, sağlık alanında önem arz eden yapay kalp cerrahisinin geliştirilmesine katkı sağladıkları için Doktor Dilek Gürsoy'a teşekkür etti.

AVRUPA'DA ALANINDA TEK KADIN DOKTOR

Almanya Sağlık Bakanı Hermann Gröhe'nin de Dr. Dilek Gürsoy'un alanında çok başarılı bir doktor olduğunu ve Neuss şehrinin gururu olduğunu ifade etti. Gröhe, Doktor Dilek Gürsoy'un yapay kalp cerrahisi konusunda çalışan Avrupa'da tek kadın doktor olduğunu belirterek, yapay kalp cerrahisi çalışmalarının geliştirilmesi için destek vereceklerini de sözlerine ekledi.
Doktor Dilek Gürsoy ise Almanya Başbakanı Angela Merkel ile görüşmekten ve Almanya'da göçmen kökenli bir ailenin çocuğu olarak, bu ülkeye katkı sağlamaktan dolayı mutlu olduğunu ifade etti. Doktor Dilek Gürsoy, ''Bir siyasetçinin sağlık alanındaki çalışmalara önem göstermesi beni sevindirdi. Merkel, bana hangi şehirde doğduğumu ve hangi hastanede çalıştığımı sordu. Yapay kalp cerrahisi hakkında bilgi verdim. Çok şaşırdı. Bu çalışmaların Almanya için önemli olduğunu söyledi. Çalışmalarımızın desteklenmesi gerektiğini ifade etti ve teşekkür etti. Ben de kendisine ilgisinden dolayı teşekkürlerimi sundum'' dedi.

Başhekim Doktor Dilek Gürsoy, yapay kalp cerrahisi alanında Avrupa'nın ilk ve tek kadın doktoru olarak bir hastanede yapay kalp cerrahisi doktoru olarak görev yapıyor. Gürsoy, yapay kalp alanında yeni bir projenin geliştirilmesinde de yer alıyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER