Trump'tan Kuzey Kore İçin Büyük Adım!

Amerika Birleşik Devletleri başkan adayı Donald Trump, seçimden zaferle çıkarsa Kuzey Kore ile masaya oturma hazırlıklarında

Trump'tan Kuzey Kore İçin Büyük Adım!

ABD'de Cumhuriyetçi başkan adayı olan ve olaylarıyla gündemden düşmeyen Donald Trump, seçimi kazanması halinde Kuzey Kore ile müzakerelere tekrar başlayacağını duyurdu.
Trump, Pyongyang yönetiminin nükleer programını Kim Jong-un'la yüz yüze görüşmek istiyor. Cumhuriyetçi başkan adayı, "Onunla konuşmak isterim, onunla konuşmakta bir problem yok" dedi.

MÜSLÜMAN KARŞITI

Milyarder işadamı Donald Trump, kampanya döneminde göçmen ve Müslüman karşıtlığıyla öne çıktı. Meksika sınırına duvar yapmak ve Müslümanları ABD'ye almamak gibi görüşleri dünya çapında günlerce tartışıldı.

Pyongyang cephesinde ise 36 yıl sonra ülkedeki ilk İşçi Partisi kongresini iki hafta önce yapan Kim Jong-un, son dönemde birçok füze denemesine imza attı ve Birleşmiş Milletlerle yeniden karşı karşıya geldi.

Özellikle nükleer program ve füze denemeleri nedeniyle Washington ve Pyongyang sık sık karşı karşıya geliyor. Kuzey Kore, Nisan ayı sonunda yaptığı açıklamada ABD'nin Güney Kore ile birlikte gerçekleştirdiği askeri tatbikatları durdurması halinde nükleer denemeleri askıya alacağını duyurmuştu.

TASARI KABUL EDİLMİŞTİ

ABD'nin, yıllardır Kuzey Kore'ye yaptırım uygulamasıyla birlikte Pyongyang yönetimi dünyadan tecrit edilimiş durumda. Nükleer silah üretme faaliyetlerine devam etmekle suçlanan Kuzey Kore'ye son 20 yılın en ağır yaptırımlarını öngören karar tasarısı BM Güvenlik Konseyi tarafından oy birliği ile Mart ayı başında kabul edilmişti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER