Trump'a rakip

ABD'nin 45'inci başkanı seçilen Donald Trump daha henüz görevi devralmamışken, ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, 2020'deki başkanlık yarışı için aday olabileceğini açıkladı.

Trump'a rakip

Biden, Pazartesi günü gazetecilerle yaptığı sohbet sırasında bir muhabirin kendisine yönelttiği soru üzerine, 2020'de başkanlık için 'belki' yarışabileceğini söyledi.

Biden, bunun bir şaka olup olmadığına dair soruya ise şöyle karşılık verdi: "Hiçbir şey için taahhüt veremem. Uzun zaman önce öğrendim ki, kaderin ilginç bir müdahale yöntemi var."

74 yaşındaki Biden, 2020'de yapılacak başkanlık seçimlerinden kısa bir süre sonra 78 yaşına girmiş olacak. ABD tarihinin seçilen en yaşlı başkanı ise 1989 senesinde görevini bırakırken 78 yaşına girmek üzere olan Ronald Reagan'dı.

CBS'in haberine göre bu seneki başkanlık yarışında aday olmak yerine Demorkat Parti adayı Hillary Clinton'ı desteklemeyi tercih eden Biden, başkan yardımcısı olmadan önce 36 yıl senatörlük yaptı.

1972'de Senato'ya seçildikten kısa bir süre sonra Biden'ın ilk eşi ile bir yaşındaki kızı trafik kazasında hayatını kaybetmişti.

Geçtiğimiz sene ise oğlu Beau, kanser sebebiyle yaşamını yitirmişti. 2016 başkanlık yarışı için aday olmayı planlayan Biden, oğlunu kaybetmesi üzerine bu kararından vazgeçmişti.

74 yaşındaki Biden 1988 ve 2008 yıllarında Demokrat Parti'den başkan aday adayı olmuş ancak yarıştan erken çekilmişti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER