Teröristlere Yardım Ediyor

DAEŞ militanları için sahte kimlik yaparak yardım ederek Türkiye'ye yolluyor

Teröristlere Yardım Ediyor

Rusya'yı terk eden militanların çoğu, Rusya'nın şu anda “can düşmanı" olarak tanımladığı DAEŞ terör örgütüne katılmış durumda. Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) yöneticisi Alexander Bortnikov, Aralık 2015'e kadar Rusya'dan Ortadoğu'ya savaşmaya giden militan sayısını 2 bin 900 olarak açıklamış, bu kişilerin yüzde doksanının 2013 yılı ortalarından itibaren Ortadoğu'ya gittiklerini belirtmişti.

Uluslararası Kriz Grubu'nda üst düzey analist olan Ekaterina Sokiryanskaya, Rusça'nın DAEŞ içinde Arapça ve İngilizce'den sonra en çok konuşulan üçüncü dil olduğunu kaydederek, “Rusya, DAEŞ'e yabancı savaşçı sağlayan en önemli ülkelerden birisi" ifadelerini kullandı.

Saadu Sharapudinov isimli militan dört yıl önce Rusya'da aranıyordu. Yasa dışı radikal bir örgütün militanı olan Sharapudinov, Moskova polisli tarafında Rusya'da aranıyordu. Söz konusu adamın suçu Moskova'ya karşı açtığı savaştı.

Sharapudinov'a 38 Aralık 2012'de Rus istihbarat subayları tarafından beklenmedik bir teklif geldi. Sharapudinov'a Rusya'yı terk etmesi halinde tutuklanmayacağı bildirildi.
Sharapudinov yurt dışında verdiği bir demeçte şunları anlattı:

“Yasadışı bir örgütün silahlı bir militanı olduğum için her yerde aranıyordum. Yetkililer bana bir anlaşma şartı sundu ve 'Ülkeden gitmeni istiyoruz' dediler."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER