Taliban'ı Jungle'a Tercih Eder Duruma Geldi

Kötü koşulları nedeniyle Fransa'daki Jungle sığınmacı kampındaki bazı sığınmacılar terör örgütü Taliban’ı Jungle’a tercih eder duruma geldi

Taliban'ı Jungle'a Tercih Eder Duruma Geldi

Sığınmacılar, daha iyi bir hayat kurabilmek için ailelerini, eşlerini, dostlarını bırakarak binbir umutla geldikleri Fransa'nın Calais kentindeki Jungle (vahşi orman) sığınmacı kampını koşulları nedeniyle terör örgütü Taliban rejiminden bile daha kötü olarak görüyor.

Taliban’dan, Eş-Şebab’tan, DAEŞ’ten, Esed zulmünden kaçarak Jungle’a gelen sığınmacılar, şimdi derin bir pişmanlık içinde.

Öyle ki aralarında Taliban’ı Fransız polisine tercih edenler bile var. Çoğu aynı cümleyi tekrar ediyor: "Bilseydik gelir miydik."

Fransa’nın liman kenti Calais’de bulunan sağlık ve güvenlik sorunları had safhada olan kampta İngiltere’ye geçmenin yolunu arayan ve bir yandan Fransa’nın acımasız yüzüyle mücadele etmek zorunda kalan sığınmacılar artık tükenme noktasına gelmiş durumda.

Jungle’a 6 ay önce gelen 28 yaşındaki Afganistanlı Abdel, ne Fransa’da barınabildiklerini ne de İngiltere’ye geçebildiklerini söylüyor.

"Burada her akşam kavga var. Uyuşturucu, silah, ne ararsanız. Herkes korkuyor. Ama Fransa’nın umrunda değil. Niye olsun ki, biz onların gözünde sığınmacıyız, insan değil." diyen Abdel, Avrupa hayalinin Jungle’ı gördükten sonra yerle bir olduğunu belirtiyor.

Jungle’da farelerle insanların bir arada yaşamak zorunda kaldığını anlatan Abdel, "Her yerde ama her yerde lağım faresi var. Burası Jungle, burası hayvanlar için. Zaten burada insanın ne işi var." diye soruyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER