Suudi Arabistan'tan tepki yağıyor

ABD’de Terörizmin Sponsorlarına Karşı Adalet Yasası’nın onaylanmasından sonra Suudi Arabistan cephesinden tepkiler yağmaya devam ediyor

Suudi Arabistan'tan tepki yağıyor

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, “Tasarının onaylanması, yüz yıllardır uluslararası ilişkilerde etkin bir gelenek olan ‘egemenliğin dokunulmazlığının zayıflatılması’ ilkesine karşı çıkan ülkeler nezdinde büyük bir endişe kaynağı olmuştur” denildi. Açıklamanın ardından Suudi Arabistan’ın ABD’de toplam 750 milyar dolarlık yatırımı bulunduğu ortaya çıktı. Bunun 170 milyar dolarlık bölümünün ABD tahvil, geri kalan kısmının ise şirket hisseleri ve diğer varlıklar olarak belirtiliyor.

‘KONGRE GEREKLİ ADIMI ATMALI’

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı, ABD’de ‘11 Eylül’  Terörizmin Sponsorlarına Karşı Adalet Yasası’nın onaylanmasına, “uluslararası ilişkilerde büyük bir endişe kaynağı olduğu” gerekçesiyle de tepki verdi. Bakanlıktan yapılan resmi açıklamada, Suudi Arabistan’a 11 Eylül saldırılarından dolayı dava açılmasına imkân sağlayan tasarımın ABD Senatosu’nun ardından Temsilciler Meclisi’nde de çoğunlukla kabul edilerek yasalaşmasına ilişkin değerlendirmelerde bulunuldu. Açıklamada, “Tasarının onaylanması, yüz yıllardır uluslararası ilişkilerde etkin bir gelenek olan ‘egemenliğin dokunulmazlığının zayıflatılması’ ilkesine karşı çıkan ülkeler nezdinde büyük bir endişe kaynağı olmuştur” ifadesi kullanıldı.

SUUDİ ARABİSTAN VELİAHT PRENSİ’NE CUMHURİYET NİŞANI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suudi Arabistan Veliaht Prensi, Başbakan Birinci Yardımcısı ve İçişleri Bakanı Muhammed bin Nayif bin Abdülaziz El Suud’a dün Cumhuriyet Nişanı verdi.

Erdoğan, Türkiye’ye gerçekleştiriği ziyaretle El Suud’u dün Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde C tipi resmi törenle karşıladı. Basına açık olmadan yapılan görüşmenin töreninde Erdoğan, El Suud’u “Selamünaleyküm” diyerek ve sarılarak karşıladı. Karşılama töreninin ardından Erdoğan ve El Suud baş başa görüştü. Erdoğan, El Suud onuruna Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde öğle yemeği verdi. Yemek öncesinde Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde nişan tevcih töreni gerçekleştirildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER