Suudi Arabistan'dan İran'a sert çıkış

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil el Cübeyr, 'Dünya ülkelerinden, İran'ın olumsuz müdahaleleri, teröre destek vermesi, mezhep temelli fitne ateşini yakması ve Hürmüz Boğazı'ndaki deniz ulaşımı üzerinde oluşturduğu tehlikeye karşı güçlü tedbirler almasını talep ediyoruz' dedi.

Suudi Arabistan'dan İran'a sert çıkış

Ajanslarda yer alan habere göre; Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil el Cübeyr, resmi temaslarda bulunmak üzere Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'a gelen ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile bir araya geldi.


İRAN'A KARŞI ÖNLEM ALINMALI


Kerry ile ortak basın toplantısı düzenleyen Cübeyr, "Dünya ülkelerinden, İran'ın Bahreyn, Yemen, Suudi Arabistan, Suriye ya da Irak'taki olumsuz müdahaleleri, teröre destek vermesi, mezhep temelli fitne ateşini yakması ve Hürmüz Boğazı'ndaki deniz ulaşımı üzerinde oluşturduğu tehlikeye karşı güçlü tedbirler almasını talep ediyoruz ve bu yönde talepte bulunmaya devam edeceğiz" dedi.


ABD'YE 11 EYLÜL ELEŞTİRİSİ


11 Eylül saldırılarında hayatını kaybedenlerin ailelerine Suudi Arabistan aleyhine dava açma imkanı veren yasayı eleştiren Cübeyr, bunun, devletlerin egemenliği ve uluslararası kanunların değişmez ilkelerine aykırı olduğunu dile getirdi.

Yasanın uygulanmasının, dünyanın orman kanunlarına göre yönetilmesi anlamına geleceğini belirten Cübeyr, "ABD Kongresi'nden yasayı yeniden incelemesi için talepte bulunacağız zira bu yasa diğer devletlerden çok ABD'nin kendisi için tehdit oluşturuyor" diye konuştu.


KERY: OBAMA TEDİRGİN


Yasayla ilgili ‘kötü' değerlendirmesinde bulunan ve Barack Obama başkanlığındaki ABD yönetiminin bunun doğurabileceği sonuçlardan tedirgin olduğunu belirten Kerry ise 11 Eylül kurbanlarının zararlarının devletlerin egemenliklerine dokunmaksızın karşılanması için çalıştıklarını söyledi. Yemen'in güneyindeki Aden'de gerçekleştirilen intihar saldırısını kınayan Kerry, ölenlerin yakınlarına başsağlığı diledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER