Skandal ayrıntı!

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKYB) dün gerçekleştirdiği anayasaya aykırı referandumun sonuçlarını açıklamıyor.

Skandal ayrıntı!

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKYB) dün gerçekleştirdiği anayasaya aykırı referandumun sonuçlarını açıklamıyor.

SADECE 282 BİN 17 KİŞİNİN OY ORTALAMASI AÇIKLANDI

Seçimin tamamlanmasının üzerinden neredeyse 16 saat geçti, ancak 5,2 milyon kişinin katılması beklenen ve 3 milyon kişinin oy verdiği seçimde sadece 282 bin 17 kişinin oy ortalaması açıklandı.

Sonuçların 72 saat içinde açıklanacağı belirtilirken, medyada yer alan verilere itibar edilmemesi istendi.

SONUÇLAR GİZLENİYOR

IKBY Lideri Mesut Barzani'nin resmi yayın organı olan Rudaw'ın internet sitesinde en son 12 saat önce paylaşılan oy ortalaması mevcut bulunurken, siteye girildiğinde bir çok kentte açılan sandık sayısı sıfır olarak görülüyor. 

O kentler içerisinde başkent Erbil'in de bulunduğu gözlemlenirken, bağımsızlık referandumunda şaibe bulunduğu iddiaları kuvvetlenerek yeniden gündeme geldi. Öyle ki ilk açılması gereken sandıklardan olan başkentin sonuçlarının henüz açıklanamaması oldukça tuhaf görünüyor. 

SAHTE OY BASIMI İDDİASI

Kuzey Irak'ta gerçekleştirilen şaibeli referanduma ilişkin yeni iddialar ortaya atılıyor. Bölgedeki bir seçim merkezinde bulunan sandık başında oy pusulalarına seri bir şekilde evet seçeneğinin işaretlendiği bir video ortaya çıktı.

Görüntülerin doğruluğuna ilişkin henüz bir açıklama gelmezken, iddia seçimin ne kadar şaibeli olduğunu bir kez daha gözler önüne seriyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER