Siyasi Pazarlığın Rusçası

Batılı diplomatlar Rusya lideri Putin’in Suriye’den hızla çekilme kararını “Esed’i feda etmeye hazır olduğu” şeklinde yorumladı

Siyasi Pazarlığın Rusçası
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Suriye'deki askeri birlikleri çekme kararının ardından Rus liderin Esed'den kurtulmaya hazır olduğu fikri yaygınlık kazanıyor. Batılı diplomatik kaynaklar, Rus liderin, Esed'in Suriye'de uzun vadede bir geleceği olmadığı sonucuna vardığı yorumunu yaparken İngiliz Independent gazetesine konuşan bir yetkili “uluslararası barış gücü askerlerinin 6 ay içinde Suriye'de olabilecekleri ihtimalinden" bahsetti. Washington'daki uzmanlar, bu kararı Moskova'nın Esed rejimine açık çek vermediğinin bir kanıtı ve aynı zamanda Esed'i müzakere masasına daha fazla itecek bir unsur olarak görüyor. Johns Hopkins Üniversitesi Profesörü Daniel Serwer, Rusların Suriye'de bir çıkmaza girme niyetlerinin de olmadığına dikkati çekerek, “Rusya, Esed'in de masada politik bir çözüm için bir şeyler vermesi gerektiğini söylüyor" dedi.

YÜKSEK RİSKTEN KAÇINDI

ABD'nin eski Moskova büyükelçilerinden olan ve Carnegie Endowment Rusya ve Avrasya Programı Kıdemli Uzmanı James Collins, kısmi geri çekilme kararının hem Esed rejimini hem de muhalifleri müzakere sürecine daha ciddi katılmaya iteceğini söyledi. Stratejik ve Uluslararası Çalışmalar Merkezi'nden (CSIS) Jeffrey Mankoff ise kısmi geri çekilmenin Esed üzerinde “müzakere masasına oturma" baskısını artıracağını vurguladı. Mankoff, Moskova yönetiminin, Esed'in tüm ülkeye yeniden hakim olamayacağını bildiğini ve bu yüzden kendi çıkarlarını tehlikeye atmayacak politik bir çözüme varılabilmesi yaklaşımıyla hareket ettiğini kaydetti. Rus Enerji ve Finans Enstitüsü Ekonomi Bölümü Başkanı Marcel Salikhov, “Putin'in beklenmedik kararının nedeni, Suriye'deki faaliyetlerin risk ve fayda dengesinin değişme riskidir" şeklinde konuştu.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER