Siyahi Toplum Liderlerinden Çağrı

ABD'nin Louisiana eyaletinde siyahi bir Amerikalının polisin açtığı ateş sonucunda ölmesi, protestolara neden oldu

Siyahi Toplum Liderlerinden Çağrı

Louisiana'nın Baton Rouge kentindeki bir marketin dışında salı günü meydana gelen olayda polisin açtığı ateş sonucunda 37 yaşındaki Alton Sterling'in ölmesi, ülkede yeniden polis şiddetine yönelikprotestolara yol açtı.

Olayı protesto için Twitter üzerinden kullanılan "#AltonSterling" etiketi, bir anda ABD'de en üst sıraya çıktı.

Emniyet Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, iki polisin bir marketin önünde CD satan birinin, başka birini tehdit ettiği ihbarı üzerine olay yerine gittiği belirtildi. Açıklamada, olaya karışan iki polisin süreç gereği idari izne ayrıldığı bildirildi.Bu arada, polislerin tartıştıkları Sterling'i yere yatırdığı ve ardından ateş ettiğini gösteren bir video yayınlandı.

SİYAHİ TOPLUM LİDERLERİNDEN AÇIKLAMA
Baton Rouge'daki siyahi toplum liderleri acılı Sterling ailesiyle birlikte düzenledikleri basın toplantısında, eyalet ve federal yetkililere olayın soruşturulması çağrısında bulundu.Siyahilerin Gelişmesi İçin Ulusal Birlik (NAACP) yöneticisi Mike McClanaha, Baton Rouge Emniyet Müdürü Carl Dabadie Jr.'un istifa etmesi veya görevine son verilmesi gerektiğini belirtti.

ADALET BAKANLIĞINDAN AÇIKLAMA
Ülkedeki en son polis şiddeti olayıyla ilgili Adalet Bakanlığı Yurttaşlık Hakları Bölümü tarafından bir soruşturma yürütüleceği duyuruldu. Savcılık ve Amerikan Federal Soruşturma Bürosu'nun (FBI) da bu soruşturmaya yardımcı olacağı kaydedildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER