Rusya'nın Hmeymim Üssünde Eve Dönüş Başladı

Rusya Savunma Bakanlığı Sergey Şoygu, Suriye'deki Rus askeri gücünün ana bölümünün, yani terörist gruplara yönelik bombardımanlar düzenleyen güçlerin 'evlerine geri dönmeleri' emri verdi

Rusya'nın Hmeymim Üssünde Eve Dönüş Başladı
Rusya Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre Hmeymim hava üssündeki askerler hava operasyonlarında kullanılan uçakların Rusya'ya geri götürülmesi için hazırlıklara başladı. Bunun ardından Rus uçaklarının ilk grubunun eve dönüş için Hmeymim üssünden ayrıldığı haberi geldi. Su-34 bombardıman uçaklarının yer aldığı bu grubun 'liderinin' ise Tu-154 uçağı olduğu belirtildi.

Bakanlık'ın bu açıklaması, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in görevlerini büyük oranda yerine getirdiklerini belirttiği Rus güçlerinin Suriye'den geri çekilmesi için emir vermesinin ardından geldi. Putin'in emrine göre bu, Rusya'nın Suriye'deki askeri varlığının sonlanacağı anlamına gelmiyor. Nitekim  Rusya'nın Suriye'deki Hmeymim ve Tartus üsleri 'eskisi gibi' faaliyet göstermeye devam edecek.

 

S-400 FÜZELERİNİN AKIBETİ BELLİ DEĞİL

Diğer taraftan Rusya'nın Eylül 2015'ten beri terörist gruplara karşı hava saldırıları düzenlediği Suriye'de yaklaşık 30 savaş uçağı ve bu uçakları koruyan S-400 hava savunma sistemleri de bulunuyor. Ancak Savunma Bakanlığı'ndan gelen açıklamada, S-400 hava sistemlerinin Rusya'ya dönüp dönmeyeceğine dair bir bilgi verilmedi.


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER