Rusya'nın gizli üssü ortaya çıktı

NATO ile silahlanma yarışına giren Rusya'nın uluslararası örgüte karşılık vermek için Kaliningrad'da kurduğu gizli üs ortaya çıktı.

Rusya'nın gizli üssü ortaya çıktı

İngiltere'nin Romanya ve Estonya'ya asker yığmasına öfkelenen Moskova, Avrupa'nın ortasındaki toprağı Kaliningrad'a füze sistemi yerleştireceğini daha önce ilan etmişti.

Polonya ve Litvanya arasında kalan Baltık Denizi kenarındaki kentte şu günlerde bir inşaat dikkat çekiyor. Vinçlerin ve diğer makinelerin durmadan çalıştığı yer, yeni bir füze üssü inşaatı. Hangarlar, daha önce bölgeye getirilen İskender füzeleri için hazırlanıyor. 700 kilometre menzili bulunan İskender füzelerine nükleer başlık takılabiliyor.

BAHÇEDEKİ FÜZE

Dikenli tellerin arkasında yükselen inşaatın önüne yerleştirilmiş füzeler ise dikkat çekici. İngiliz basını, bahçeye yerleştirilen füzelerin Tochka U olduğunu yazdı.

Aynı noktada Rusya'nın gizli bir dinleme merkezi bulunuyor. Fotoğraflanan merkez, dünya üzerindeki önemli dinleme istasyonlarından biri.

MENZİLİ 700 KM

Rusya'daki Red star TV ise, Kaliningrad'da tatbikat yapan askerlerin görüntülerini ekrana getirdi. Propaganda videosunda baştan sona silahlı askerler NATO mevzilerini ele geçiriyor. Televizyondaki görüntülerde ayrıca, Kaliningrad açıklarında tatbikat yapan savaş gemilerinden fırlatılan füzeler de gösterildi.

Moskova, halihazırda Kaliningrad'a S-400 ve İskender füzeleri konuşlandırmış durumda. Avrupa'nın kalbine üs kuran Rusya'ya NATO'nun nasıl bir yanıt vereceği ise merak konusu.

Batılı ülkelerin çatı örgütü NATO ile Rusya, pozisyonlarını keskin bir şekilde çizmiş durumda. Rusya'nın Kırım'ı ele geçirmesi ve Ukrayna ile savaşa tutuşması, tarafları daha önce de karşı karşıya getirmişti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER