Rusya Kendi Katliamını İtiraf Etti

Rusya'nın devlet televizyonu Russia Today (RT) kendi ülkesinin katliamını itiraf etti

Rusya Kendi Katliamını İtiraf Etti

Yanlışlıkla Rus hava kuvvetlerinin fosfor bombalarıyla saldırı hazırlığını yayınlayan kanal, daha sonra görüntüleri haberden kaldırarak değiştirerek yeniden servis etti. Eylül 2015'ten bu yana Suriye'ye hem karadan hem havadan saldıranRusya, 2 bine yakın sivili katletti.

Rus haber kanalı RT, 18 Haziran'da, Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu'nun Suriye'deki Hmeymin Hava Üssü'ne yaptığı ziyarete ilişkin bir haber hazırladı. Haberde, Şoygu'nun askeri üste yaptığı denetimlerin yanı sıra hava operasyonuna katılan Rus savaş uçaklarının hazırlanmasına ilişkin görüntüler de yer aldı.

O görüntüler videodan çıkartıldı

Görüntüdeki Rus uçağının parça tesirli misket bombası taşıdığı görüldü. Rusların Suriye'de misket bombası kullandığına ilişkin kanıtlar bizzat Rusya devlet televizyonunun görüntüleriyle sosyal medyada yer alınca RT yetkilileri videoyu hemen resmi Youtube kanalından kaldırdı. Rus televizyonu, misket bombalarının görüldüğü 5 saniyelik kısmı çıkartarak tekrar yayınladı.

Rusya'nın Suriye ve Ukrayna'daki askeri varlığını inceleyen sivil kuruluş Conflict Intelligence Team (CIT), RT'nin ilk ve ikinci görüntüleri karşılaştırarak bir analiz hazırladı. Bunun üzerini RT haberin ilk halini tekrar yayınladı. Hazırlanan videoda, Rusya'nın iki haber arasında yaptığı değişiklik çok net gözlemlenirken; RT kanalının saldırı hazırlığı yapan Rus pilotlarının yerine Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu'nun Suriye'deki temaslarına ilişkin görüntüler yerleştirilerek servis edildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER