PYD'ye ABD Şoku!

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) PYD ile Rusya ilişkilerinden büyük endişe duyduklarını söyledi

PYD'ye ABD Şoku!

Albay Steve Warren, yaptığı açıklamada "Rusya ile YPG'nin ilişkisi birbiriyle uyumlu değil. Biz biliyoruz ki, PYD bir gün Rusya ile aynı yatakta olmaktan memnun kalmayacak"dedi.

Türkiye'nin karşı çıkmasına rağmen Amerika Birleşik Devletleri PYD'ye askeri alanda yardımlar sağlamış ve bu yardımlar Türkiye'de büyük tepki çekmişti.

Türkiye ile Rusya arasında yaşanan uçak krizi sonrası, Rusya'dan PYD'ye askeri eğitim ve silah yardımları da artmıştı. Hatta PYD'nin, Moskova'da bir ofis açtığı haberleri medya dünyasında yankılanmıştı.

ABD, PYD-PKK İLİŞKİSİNİ KABULLENDİ

Geçtiğimiz günlerde ABD Savunma Bakanı Ash Carter, Senato'daki bir oturumda sorulara cevap verirken, PKK ile YPG ve PYD arasında ilişki bulunduğunu kabul etmişti.

ABD Senatosu'nun Silahlı Hizmetler Komitesi'nde senatörlerin sorularını cevaplayan Ashton Carter, Senatör Lindsey Graham'ın "Raporlar, PYD'nin PKK ile bağlantılı ya da en azından önemli ilişkileri olduğunu belirtiyor. Bu doğru mu?” şeklindeki sorusuna 'Evet' cevabını vermişti.

Carter, "Türkler'in Suriye'de YPG'yi silahlandırdığımız için bize kızgın olması sizin için şaşırtıcı mı?" sorusuna ise “Hayır” derken, Türkiye ile geniş istişareler içinde olduklarını iddia etmişti.

ABD ISRARLA MÜDAFAA ETMİŞTİ

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Toner ise "PYD ya da YPG ile Suriye'nin bazı bölgelerinde, IŞİD'e karşı savaşan ve IŞİD'i kontrol ettiği bölgelerden çıkmaya zorlayan birçok grupla çalıştığımız gibi çalışıyoruz" şeklinde konuşmuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER