Putin'in Serveti Dudak Uçuklattı

Türkiye'nin Rus jetini düşürmesiyle başlayan kriz, 7 ay sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Rusya Devlet Başkanı Putin'e yazdığı mektupla sona erdi. Putin'in attığı imza ile Rusya, Türkiye'ye uyguladığı ekonomik yaptırımları ayrıca seyahat kısıtlamalarını kaldırdı

Putin'in Serveti Dudak Uçuklattı

DÜNYANIN EN ZENGİN 2. KİŞİSİ

Bu gelişmeler, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin hakkındaki bir iddiayı tekrar akıllara getirdi. Celebritynetworth adlı internet sitesi, Vladimir Putin'in yaklaşık 70 milyar dolar serveti olduğunu öne sürdü. Bu iddia ile Putin, Microsoft'un kurucusu Bill Gates'ten sonra dünyanın en zengin 2. kişisi konumuna getiriyor.

AİLEDEN ZENGİN DEĞİL

Babası asker, annesi de fabrika işçisi olan Putin, iddiaya göre komuniszmin çökmesiyle Gazprom'dan yüzde 4.5'lik bir pay almış. Aynı zamanda kendisinin Surgutneftegas isimli enerji şirketinin de yüzde 50'sine sahip olduğu söyleniyor.

Gazprom'un yıllık geliri 100 milyar doların üzerinde. Gazprom'un yüzde 4.5 hissesine sahip olmak demek ise milyonlarca dolar gelir anlamına geliyor. Putin'in yatırımları sadece Rusya ile sınırlı da kalmamış. Rusya'nın liderinin İsviçreli petrol şirketi Guvnor'da da hissesi olduğu belirtiliyor.

KALESİ  VAR!

Vladimir Putin'in aynı zamanda lüks saatlere de tutkun olduğu biliniyor. Kendisinin taktığı Philippe Patek marka saatlerinden oluşan koleksiyonun değerinin 700 bin dolar olduğu söyleniyor. Kendisinin sahip olduğu söylenen 40 milyon dolarlık yat ise servetinin en nadide parçalarından biri. Rus liderin ülke çapında '20 tane villası var' deniyor. Bunların içinde bir tane de tarihi kale olduğu da iddialar arasında. Kendisinin gayrimenkullerinin değerinin 1 milyar doları aştığı belirtilmekte.
Resmi kayıtlara göre yıllık kazancı 187 bin dolar olan Putin'in 500 bin dolarlık bir servetinin bulunduğu belirtiliyor.

200 MİLYAR DOLAR SERVET

Öte yandan Hedge fon yöneticisi Bill Browder ise Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in dünyanın en zengin adamı olduğunu iddia etmişti. Browder'a göre Putin'in kişisel servetinin değeri 200 milyar dolar. Rowder, "Rusya'da 14 yıldır iktidarda, ülke çok para kazandı. Bu paralar okullara harcanmadı, yollara harcanmadı. Bu paralar İsviçre'de banka hesaplarında" şeklinde açıklamada bulunmuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER