Putin'e kebaplı kaplıcalı karşılama

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in 15 Aralık'ta yapacağı ziyaret için Japonya'da yoğun hazırlıklar yapılıyor. Putin için kaplıcalar, kebaplar ve Rus mutfağından lezzetler hazırlandığı belirtildi.

Putin'e kebaplı kaplıcalı karşılama

Japonya Başbakanı Şinzo Abe, Peru'da gerçekleştirilen APEC zirvesi sırasında Putin'in 15 Aralık'ta yapacağı ziyareti bizzat organize ettiğini belirterek "Sizi termal bir geleneksel Japon otelinde karşılamak için hazırım" demişti.

Nagato Belediye Başkanı Oonishi Kurao, merakla beklenen ziyaret için yaptıkları hazırlıkları anlattı. Kurao "Nagato ve Yamahuchi'de şimdiden Rusya ile ilgili seminerler gerçekleştiriyoruz. Yerel kafeler, Rus hamur işleri hazırlıyor. Halk, Putin'in buraya gelecek olmasından dolayı heyecanlı. Yamaguchi, doğal güzellikleri ve misafirperver insanlarıyla ünlüdür. Halk, 1905 yılındaki Rus-Japon Savaşı'nda ölen Rus askerlerin mezarlığını, Japon askerlerin mezarlarını olduğu gibi iyi şekilde muhafaza ediyor" dedi.

‘ZİRVE BİZİM İÇİN TARİHİ ÖNEM TAŞIYOR'

Nagato'daki yerel yemek firmaları da Putin'in ziyareti için son sürat hazırlıklarını sürdürüyor. TeamNGT firmasından Nashihara Hidetaka, halka Rus mutfağını tanıtmak için dersler verdiklerini söyledi: "Zirve, Nagato gibi küçük bir şehir için tarihi önem taşıyor. Bu nedenle Rus hamur işleri dersleri düzenleyerek halka Rus kültürünü tanıtmaya karar verdik" ifadelerini kullandı.

RESTORANLAR MENÜLERİNE KEBAB EKLEDİ

Öte yandan kentteki restoranların menülerine Rus usülü kebabı da ekledikleri ve bir tarım lisesindeki öğrencilerin ‘Rus ekmeği' yaptığı, bu ekmeklerin de okul kantininde satıldığı bildirildi.

Yakitoria restoran zincirinin müdürü Aomura Masako, menülerine Rus yemekleri eklediklerini belirterek "Müşterilerimizin çoğu için Rusya çok uzak ve bilinmeyen bir ülke, ancak şimdi Rus mutfağını tatma ve Rusya hakkında daha çok şey öğrenme imkânına sahipler. Halkımız Putin'in buraya gelecek olmasından memnun. Bu ziyaretin Rusya ve Ruslarla işbirliğimizi arttıracağını düşünüyorum" dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER