Putin'in rakibi oldu

Rusya’da 2018’de yapılacak başkanlık seçimleri öncesi politik gerilim artarken, yarışa katılan ilginç adaylar yeni bir tartışma başlattı.

Putin'in rakibi oldu

Son olarak Rusya’nın Rain TV’de sunuculuk yapan Ksenia Sobchak başkanlık için aday oldu. Sunucu, adaylığını yaptığı yazılı açıklama ve video kaydı ile duyurdu. Ancak bu duyuru ilginç bir tartışma başlattı. Bazı muhalif analistler, Kremlin’in "zararsız düşman" teziyle Sobchak’ın adaylığını desteklediğini öne sürdü.

Euronews'te yer alan habere göre Sobchak, 2012 yılında yapılan muhalif protestolarla yıldızını parlatmayı başardı. Rain TV’de ortaya koyduğu çalışmalar da genç kadını politikada öne çıkardı.

BABASININ PUTİN İLE OLAN İLİŞKİSİ

Başkanlık için kampanyaya başlayan sunucunun babasının Putin’le olan ilişkisi de seçmenlerin kafasında soru işaretlerine neden oldu. Çünkü genç kadının babası eski St Petersburg Belediye Başkanı Anatoly Sobchak, Başkan Putin’i politikaya kazandıran isim olarak biliniyor. Başkan adayı Sobchak, ortaya atılan Putin’in "vaftis babası olduğu" iddialarını da yalanladı.

Uzmanlar Başkan Putin’in onay oranın yüzde 80 civarında olduğunu ve Kremlin’in sadece muhalefeti bölerek seçime katılımı artırmaya çalıştığını öne sürüyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER