Opel'de 'Egzoz Emisyon Hilesi' mi Yaptı?

Alman otomobil üreticisi Opel'in bazı modellerinde egzoz testlerini hatalı gösteren bir yazılım kullandığı öne sürüldü.

Opel'de 'Egzoz Emisyon Hilesi' mi Yaptı?

Alman basınında çıkan haberlerde,  Volkswagen'den (VW) sonra  Opel Grubu'nun da egzoz skandalına dahil olduğu iddia edildi.

Önceki haberlerde  Opel Zafira 1.6 dizel araçlarda, egzoz emisyon değerlerini düşük gösteren bir yazılım kullanmakla suçlanan  Opel hakkında, bugün yeni bir iddia daha ortaya atıldı.

YAZILIMI ALDATIYOR İDDİASI

Alman Spiegel Dergisi'nin haberinde, Alman Devlet Televizyonu'na (ARD) bağlı Monitor dergisi, Spiegel ve Alman Çevre Yardımı (DUH) tarafından ortaklaşa elde edilen araştırmanın,  Astra modelinde de egzoz emisyonlarını hatalı gösteren bir yazılım kullanıldığına ilişkin şüpheleri doğruladığı aktarıldı.

Haberde, aile aracı olarak tanımlanan  Opel Zafira'nın yanı sıra  Opel Astramodelinde de farklı sürüş durumlarında devreye giren bir yazılımın egzoz emisyon değerlerini olduğundan daha düşük gösterdiği ifade edildi.

OPEL İDDİALARI YALANLIYOR

Ancak  Opel'den yapılan açıklamada iddiaların asılsız olduğu belirtilerek, " Opelolarak egzoz emisyon testlerini yanıltan bir yazılım kullanmadığımızı bir kez daha vurgulamak istiyoruz." ifadelerine yer verildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER