NATO Zirvesi'nde Görüşebilecekelr

Beyaz Saray,NATO Zirvesi'nde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Obama'nın görüşebileceğini açıkladı

NATO Zirvesi'nde Görüşebilecekelr

Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, ABD Başkanlık uçağı Air Force One'da gazetecilerin İstanbul Atatürk Havalimanı'ndaki terör saldırısına ilişkin sorularını yanıtladı.

Türkiye'nin saldırıya dair yürütülen soruşturmada ABD'nin desteğini isteyip istemediğine dair bir soru üzerine Earnest, bu konuda şu anda yeni bir bilgiye sahip olmadığını söyledi. Earnest, ABD'li ve Türk yetkililer arasında daha önceki görüşmelerde desteğin sunulduğunu belirtti ancak şu noktada yeni bir bilgiye sahip olmadığını kaydetti.

Earnest, saldırıya dair Türk yetkililerin yürüttüğü soruşturmaya yararlı olabilecek herhangi bir bilgiyi kendileriyle paylaşacaklarını belirtti.

OBAMA İLE ERDOĞAN GÖRÜŞME YAPACAK

Başkan Obama'nın gelecek hafta NATO Zirvesi'ne katılmak için Polonya'ya ve İspanya'ya yapacağı seyahat sırasında rotasını değiştirerek İstanbul'a da uğrayıp uğramayacağına yönelik soru üzerine Earnest, Obama'nın programında şu anda herhangi bir değişikliğin söz konusu olmadığı bilgisini verdi.

"Varşova ziyareti kapsamında Başkan açıkçası Türkiye'nin de aralarında bulunduğu NATO müttefiklerimizle görüşme imkanı bulacaktır." diyen Earnest, burada Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Obama'nın "bir ortamda" görüşeceğini ifade etti.

Bir soru üzerine Earnest, Obama'nın bugün Kanada'da katıldığı Kuzey Amerika Liderler Zirvesi'nde de İstanbul'daki terör saldırısının görüşülmesini beklediğini dile getirdi.

Earnest, terör örgütü DAEŞ'in sadece Irak ve Suriye değil diğer yerlerde de benzeri terör saldırıları yapabilecekleri kapasitelerinden endişe duymayı sürdürdüklerini belirtti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER