NATO Açıkladı! Perşembe Günü İmzalanacak

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg Brüksel'de yaptığı açıklamada, Karadağ ile üyelik protokolünün ittifakın 19 Mayıs'taki dışişleri bakanları buluşmasında imzalanacağını bildirdi

NATO Açıkladı! Perşembe Günü İmzalanacak

OY HAKKI OLMAKSIZIN OTURUMLARA KATILABİLECEK

NATO üyesi ülkelerin onayından sonra eski  Yugoslavya cumhuriyetlerinden  Karadağ'ın 2017 yılında ittifakın tam üyesi olabileceğinden yola çıkılıyor. O tarihe kadar  Karadağ'ın resmi temsilcileri -oy hakkı olmaksızın- NATO oturumlarına katılabilecek.STOLTENBERG: BU ADIM NATO'NUN "AÇIK KAPI" POLİTİKASINDA DİRETMESİNİN BİR GÖSTERGESİ

Stoltenberg, bu adımın NATO'nun "açık kapı" politikasında diretmesinin ve "Batı Balkanlar'da istikrar ve güvenliğe" katkıda bulunmak istemesinin bir göstergesi olduğunu vurguladı.

"HER ULUSUN KENDİ KADERİNİ BELİRLEME HAKKI VAR"

Her ulusun kendi kaderini belirleme hakkı olduğuna işaret eden NATO Genel Sekreteri, bu nedenle üyelikten dolayı  Rusya'nın olası yaptırımlarının "tamamen mesnetsiz" olacağını kaydetti.

RUSYA "MİSİLLEME ÖNLEMLERİ" ALACAĞINI BİLDİRMİŞTİ

Karadağ ile imzalanacak üyelik protokolünün NATO ile  Rusya arasında  Ukraynakrizi nedeniyle var olan gerginliği daha da tırmandıracağı yorumları yapılıyor.  Moskova,  Karadağ'ın üyeliğe alınmaması doğrultusunda sık sık uyarıda bulunmuş,  Rusya Parlamentosu geçen kasım ayında  Karadağ'ın NATO'ya üyeliğini kınayan bir bildiri yayınlamış, aralık ayında da "misilleme önlemleri" alacağını bildirmişti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER