Musul'u Kurtarma Operasyonuna Hava Muhalefeti

Irak ordusunun Musul kentini terör örgütü IŞİD'den temizlemek için başlattığı operasyon, hava muhalefeti nedeniyle durma noktasına geldi

Musul'u Kurtarma Operasyonuna Hava Muhalefeti

Irak ordusunun Musul kentini terör örgütü IŞİD'ten geri almak için başlattığı operasyonun üzerinden beş gün geçmesinin ardından üç köyün kurtarıldığı, hava muhalefeti dolayısıyla operasyonun durduğu belirtildi.

ÜÇ KÖY KONTROL ALTINDA

Mahmur Cephesi Peşmerge Komutanı Zıryar Vesani, yaptığı açıklamada, " Irak askerleri ve militanlar arasında çıkan çatışmada 8 asker hayatını kaybetti, 20'den fazla asker ise yaralandı. Operasyon sonucu daha önce IŞİD'in elindeki üç köy askerler tarafından kontrol altına alındı" bilgisini paylaştı.

HAVA MUHALAFETİ DURDURDU

Havanın yağışlı olmasından dolayı,  Irak askerlerinin ilerleme kaydedemediğini aktaran Vesani, IŞİD'in elinden geri alınmak istenen Nesir köyü etrafındaki çatışmaların durduğunu ve herhangi bir saldırının söz konusu olmadığını kaydetti.

PEŞMERGE ÇATIŞMAYA GİRMEDİ

Musul'un Mahmur ilçesinden üç koldan başlatılan askeri operasyona,  Irak ordusu yanı sıra Haşdi Vatani de (Sünni güçler) katıldı ancak Peşmerge güçleri sadece destek rolünü üstlendi ve aktif bir şekilde çatışmalara girmedi.

BİN 500 SİVİL EVLERİNİ TERK ETTİ

Bölgedeki çatışmaların şiddetinin artmasıyla birlikte, can güvenliği dolayısıyla yaklaşık bin 500 sivil evlerini terk edip, IŞİD'in kontrolündeki bölgelerden Peşmerge güçlerinin mevzilerine sığındı.

24 MART'TA BAŞLATILDI

Irak Savunma Bakanlığı 24 Mart tarihinde terör örgütü IŞİD'in elinde tuttuğu  Musul kentinin geri alınması için askeri operasyona başlandığını duyurmuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER