Mısır Yolcu Uçağını Kaçıran Korsan Teslim Oldu

Mısır yolcu uçağı hava korsanları tarafından kaçırılıp Kıbrıs Rum Kesimi'ne indirilmişti. Korsanın teslim olduğu açıklandı.

Mısır Yolcu Uçağını Kaçıran Korsan Teslim Oldu

Mısır Havayolları'na ait bir uçak, İskenderiye'den Kahire'ye gitmek üzere havalandıktan kısa süre sonra kaçırılarak Güney Kıbrıs’taki Larnaka Havalimanı'na indirildi. EgyptAir'e a ait yolcu uçağının kaçırıldığı belirtildi. Uçağı kaçıran silahlı hava korsanıyla pazarlıklar devam ediyor. Hava korsanı 20 kişilik kadın ve çocuk yolcu grubunu serbest bıraktı. Mısır Havayolları ise Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, kaçırılan uçaktaki 4 yabancı yolcu ve mürettebat hariç herkesin serbest bırakıldığını söyledi.

Mektup talebi

Hava korsanı, yazdığı Arapça bir mektubun Kıbrıs Rum Kesimi'nde yaşayan bir kadına iletilmesini istedi. Verilmemesi karşısında üzerindeki bombalı yeleği patlatacağını bildirdi.Hava korsanının üzerinde bomba olduğu iddia ediliyor. Polisten, uçaktan uzaklaşması istenildi. Mısır Savunma Bakanlığı yaptığı açıklamada, ''Uçağın pilotu, üzerinde bomba düzeneği olan bir yolcu tarafından tehdit ediliyor'' dedi.

Bilge, hava korsanının 20 kişilik kadın ve çocuk yolcu grubunu serbest bıraktığını söyledi.

10 ABD, 8 İngiliz vatandaşı var

Reuters'a konuşan üç güvenlik yektilisi, uçaktaki yolcular arasında 10 ABD, 8 İngiliz vatandaşının bulunduğunu söyledi.

Mısır Havayolları'ndan açıklama

Mısır Havayolları, kaçırılan uçaktaki 4 yabancı yolcu ve mürettebat hariç herkesin serbest bırakıldığını açıkladı.
Teslim Oldu 
Uçağı kaçıran korsanın teslim olduğu açıklandı.

Larnaka'da 38 yıl önce de uçak kaçırılmıştı

Larnaka'da 38 yıl önce, Şubat 1978'de Şubat ayında yine benzer bir kaçırılma olayı yaşandı. Larnaka Havalimanı'nda, Kıbrıs Havayolları'na ait bir DC8 tipi uçak kaçırılmıştı. İki Arap tarafından kaçırılan uçakla ilk teması havalimanı yetkilileri kurdu. Yolcular serbest bırakıldı. Ancak uçakta 15 kişi tutuluyordu. Yakıt alan uçak Suriye'ye gitmek üzere havalandı. Ancak uçak Suriye'ye indirilmedi. Suudi Arabistan da uçağı kabul etmeyince DC8 tipi yolcu uçağı yeniden Larnaka'ya inmek zorunda kaldı.

Bir taraftan hava korsanlarıyla müzakereler sürerken, Mısır'dan 777. Tabur'dan özel komandolar geldi. Mısırlı komandolar, Güney kıbrıs yönetiminin itirazlarına karşın uçağa operasyon başlattı. Ancak Rum güvenlik 
güçleri buna karşı çıktı. Operasyon ve karmaşa sırasında 15 Mısırlı öldü.

1985 yılında ise bir başka olay daha yaşandı. Mısır Havayolları'nın uçağı Malta'ya kaçırıldı. Mısırlı komandolar uçağa operasyon düzenledi ve bu operasyon 59 kişinin ölmesine yol açtı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER