Merkel'den beklenmedik çıkış!

Merkel, Belçika'nın başkenti Brüksel'de gerçekleştirilen Avrupa Birliği (AB) Liderler Zirvesi'nin ardından yaptığı açıklamada, zirvede Türkiye ile ilişkiler konusunda ayrıntılı bir fikir teatisinde bulunulduğunu söyledi.

Merkel'den beklenmedik çıkış!

Türkiye'nin AB'ye katılım sürecinde şu an için yeni bir başlık   açılmayacağını anlatan Merkel, buna rağmen gelişmelerle ilgili diyalogda  kalınacağını bildirdi.

Merkel, Türkiye'deki bazı gelişmelere ilişkin eleştirisel görüşler  söylense de herkes tarafından Türkiye'nin bir komşu ülke olduğunun bilindiğini  dile getirerek, bu komşuluk ruhuyla görüşmeye devam edilmek istendiğini kaydetti.

Türkiye'nin durumuna ve konumuna dikkati çeken Merkel, sözlerini şöyle  sürdürdü:

"Türkiye bir şekilde terörizmden etkileniyor; hem PKK'dan hem de  DEAŞ'tan. Türkiye dünyada gerçekten şu an yaşanabilecek en kötü şeyin yaşandığı  Suriye'ye komşu. Halep'in Türk sınırına ne kadar yakın olduğunu görünce o zaman  bunun ne anlama geldiği anlaşılır. Türkiye 3 milyon sığınmacıyla inanılmaz  sorumluluk üstlendi ve tekrar insani yardımlar yapmaya hazır."

Angela Merkel, bu konuda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile  görüşme halinde olduğunu da aktardı.


SURİYE TOPRAKLARINDA KONUT


AB Bakanı Ömer Çelik önemli bir bilgiyi açıkladı. "Size özel bir şey söyleyeceğim diyen Çelik "Sayın Cumhurbaşkanımızın bir teklifi var, Sayın Merkel de buna olumlu bakmış. Öneri, Suriye sınırı içerisinde güvenli bir bölgede konutlar inşa edilmesini, bu yolla göç dalgasının orada tutulmasını öngörüyor." dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER