Mars'a yolculuk bilet fiyatı açıklandı

Amerika’nın önde gelen iş adamlarından Elon Musk, 2024 yılına kadar Mars'a ilk insanlı yolculuğun yapılabileceğini, ortalama bilet fiyatının ise 200 bin dolar olacağını açıkladı

Mars'a yolculuk bilet fiyatı açıklandı
ABD’de bulunan SpaceX uzay teknolojileri şirketinin CEO’su Elon Muck, Mars'a yolculukla ilgili önemli açıklamalar yaptı. Güney Afrika doğumlu CEO Elon Musk, en erken 50 yıl içerisinde kızıl gezegende kendi kendine yetebilen bir koloni kurulabileceğini söyledi. Uluslararası Astronomi Kongresi’nde konuşan Elon Musk, insanlarla ulaşılabilir ve yaşanabilir gezegenler arasında bir uyum sağlanmasının amaçlandığını kaydetti.
MARS'A YOLCULUK VE BİLET FİYATI
Mars'a insanlı yolculuğun ardından, bir yerleşim alanının oluşumunun planlandığını, ileriki dönemde yolculuk yapmak isteyenlerin ortalama 200 bin dolar bilet fiyatı ile yolculuğa dahil edileceğini vurgulayan Musk, maliyetlerin azaltılarak fiyatların düşürülebilmesi çalışıldığı bilgisini verdi. Mars’a gitmek isteyen insan sayısının fazla olduğunu dile getiren Musk, bir o kadar istemeyenlerin de olabileceğine dikkat çekti. Mars'ta oluşturulacak kolonide ise çok sayıda insana ihtiyaç bulunuyor.
ÖZEL BİR ROKET TASARLANIYOR
Yolculuk için özel bir roket tasarlandığı bilgisini veren Musk, "SpaceX firması rokette hazırda bulunan roketlerinden çok daha güçlü ve farklı bir yakıt kullanılacak. Mars’a gidecek olan rokette 42 adet motor aynı anda çalışacak. Motorların devre dışı kalması durumunda kontrollü bir şekilde gemi kendini aktif hale getirecek'' dedi.
İLK YOLCULUK 2024’TE
İlk olarak insansız yapılacak bu yolcuğun 2018 gerçekleşeceğini söyleyen ünlü işadamı, 2024 yılında ise büyük ihtimalle biletli yolculuğun başlayacağını vurguladı. Yapılacak olan yolculuğun 26 ay kadar bir süre olması planlanıyor
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER