Macron cephesinde ilk çatlak!

Macron'un ittifak kurduğu merkez sağ politikacı Bayrou, kendi hareketinin üyelerine milletvekili aday listesinde az yer verilmesini eleştirdi

Macron cephesinde ilk çatlak!

Fransa Cumhurbaşkanı seçilen Emmanuel Macron'un seçimden önce ittifak yaptığı Demokrat Hareketin lideri François Bayrou'nun üyelerine milletvekili genel seçimi adayları listesinde yeterince yer vermemesi krize yol açtı.

L'Obs dergisine açıklama yapan Bayrou, gelecek ay yapılacak milletvekili genel seçimi için Cumhuriyet Yürüyüşü partisinin adayları listesinde kendi hareketinin üyelerine yeterince yer verilmemesini eleştirdi.

MACRON'A SERT TEPKİ

Bayrou, perşembe günü açıklanan listede hareketinin üyelerine 120 adaylık beklediğini ancak sadece 35 adaylık verildiğini belirtti. Macron'a desteğini geçen şubatta açıkladığına dikkati çeken Bayrou, "Desteğimi ilk açıkladığımda Macron'a kamuoyu desteği yüzde 18'di." dedi.

YARIN GÖREVİ HOLLANDE'DAN DEVRALACAL

Macron, cumhurbaşkanı seçiminin ilk turunda yüzde 24,01 oyla birinci olmuş, ikinci turda ise Le Pen'i açık ara farkla geçerek cumhurbaşkanı seçilmişti. Macron'un yarın görevi François Hollande'dan devralması ve pazartesi günü geçici hükümeti kuracak başbakanını ataması bekleniyor.

MİLLETVEKİLİ ADAYLARININ YARISI KADIN 

Cumhuriyet Yürüyüşü partisi, perşembe günü 11 ve 18 Haziran tarihlerinde yapılacak milletvekili genel seçiminde yarışacak 428 milletvekili adayından oluşan listeyi kamuoyuna duyurmuştu. Adayların yarısı kadın olurken, listedeki isimlerin yüzde 52'si daha önce parlamentoya seçilmemiş isimlerden oluşmuştu.

Halen Sosyalist Partide milletvekili olarak görev yapan 24 isim, Cumhuriyet Yürüyüşünün adayı olarak açıklanmıştı. Adaylardan 10'u ise daha sonra adaylık başvurusu yapmadıklarını bildirmişti.

Parti, 577 milletvekilinin görev yaptığı Ulusal Mecliste kalan 149 sandalye için aday belirleme çalışmalarına devam edecek.

Adaylık başvurularının 19 Mayıs'a kadar tamamlaması bekleniyor. Genel seçim için kampanya dönemi 22 Mayıs'ta başlıyor.

Ülke 11 Haziran'da milletvekili genel seçimi için sandık başına gidecek. İlk turda en az yüzde 50 oy alan milletvekili adaylarının doğrudan meclise gireceği yarışta, herhangi bir adayın yüzde 50'yi yakalayamadığı sandalyeler için ikinci tur seçimlere gidilecek. 18 Haziran'da yapılacak ikinci tura, ilk turda yüzde 12,5 ve üzeri oy alan adaylar katılabilecek ve burada en fazla oyu alan aday milletvekili seçilecek.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER