Londra'ya Müslüman Başkan

Londra'da belediye başkanlığı seçimlerini ilk kez Müslüman bir siyasetçi kazandı

Londra'ya Müslüman Başkan
İngiltere'nin başkenti Londra'da belediye seçimlerinden zaferle ayrılan isim, resmi olmayan sonuçlara göre, İşçi Partisi adayı Sadıq Khan (Sadık Han) oldu. Khan, Müslüman ve Pakistan kökenli yoksul bir ailenin oğlu. Muhafazakar ve zengin rakibi Zac Goldsmith'i büyük bir oy farkıyla geride bırakan Khan, Londra'da seçilen ilk Müslüman kökenli belediye başkanı oldu. 

LONDRA KORKUNUN YERİNE UMUDU SEÇTİ

Londra'nın ilk Müslüman belediye başkanı Sadıq Khan, seçim zaferinin ardından yaptığı çarpıcı konuşmasında, "Bu seçimler çekişmeli geçti ama Londra, korkunun yerine umudu ve bölünmelerin yerine birlik olmayı seçtiği için gururluyum. Umarım bir daha böyle keskin bir seçim yapmak zorunda kalmayiz. Korku bizi daha güvende kılmıyor, aksine zayıflatıyor. Ve korku siyasetinin şehrimizde yeri yok. Londra'ya bir soz verdim. ilk defa seçim kampanyasına başladığımda verdiğim bir söz. Ve bu sözü belediye binasında da tutacağım. Bütün Londralıların belediye başkanı olacağıma söz veriyorum. Geçmişine bakmadan her Londralı için hayatı daha iyi hale getirmek amacıyla çok çalışmaya söz veriyorum. Ve bu muhteşem şehrin bana verdiği fırsatlara sizin de ulaşacağınıza söz veriyorum" dedi.

İki dönem boyunca Muhafazakar Parti'nin elinde olan belediye, Khan'ın getirdiği zaferle İşçi Partisi'ne geçti. Babası otobüs şoförü olan Müslüman politikacı, İşçi Partisi'ndeki başarısını daha önce Tooting bölgesinde milletvekilliğine seçilerek taçlandırmıştı.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER