KKTC Deprem! Hükümet Dağılıyor

KKTC'de, iktidarın merkez sağdaki ortağı Ulusal Birlik Partisi oybirliğiyle hükümetten çekilme kararı aldı. UBP parti meclisi kısa toplantısında, hükümetin icraat yapamaz hale geldiğini ve iktidarda kalmanın doğru olmayacağı görüşünü benimsedi.

KKTC Deprem! Hükümet Dağılıyor

5 BAKAN İSTİFA EDİYOR

UBP parti meclisinin aldığı karar doğrultusunda genel başkan  Hüseyin Özgür gün10 bakanlı kabinedeki 5 UBP'li bakanın pazartesi günü istifa edeceğini açıkladı.

BARDAĞI TAŞIRAN SON DAMLA

UBP lideri  Hüseyin Özgürgün, memur maaşlarının ödenememesinin bardağı taşıran son damla olduğunu belirterek, hükümetten çekilip erken seçime gidilmesinin en doğru karar olacağını söyledi.

İLK GÖRÜŞ AYRILIĞI: BARIŞ SUYU

Merkez soldaki Cumhuriyetçi Türk Partisi ile merkez sağdaki Ulusla Birlik Partisi kolisyonundaki ilk derin görüş ayrılığı  Türkiye'den borularla gelen suyun dağıtımı konusunda meydana gelmişti. UBP  Türkiye'nin isteği doğrultusunda suyun özelleştirlmesini benimserken CTP suyun belediyelerin oluşturduğu bir şirket tarafından dağıtılmasını savunmuştu.

BİR KRİZ DAHA! MALİ YARDIM

Koalisyondaki diğer kriz ise  Türkiye'den mali yardım alınabilmesi için  Ankara ile imzalanması gereken mali protokol konusunda ortaya çıktı. 2015 Kasım ayından bu yana imzalanmayan protokolde KKTC'deki elektrik ve telekomünikasyon hizmetleriyle limanların özelleştirilmesi şart koşuluyor. UBP buna onay verirken ortağı CTP karşı çıkıyordu.

VE HÜKÜMET DAĞILDI

Son olarak memurların Nisan ayı maaşı tam ödenemedi. Maliye bakanı 4 bin TL üzerindeki maaşların yüzde 60'ının ödeneceğini geriye kalan miktarınsa gecikmeli olarak verileceğini açıklayınca hükümet dağıldı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER