Kapasite Artıyor

Türkiye ve İran arasında, tarımsal ürün piyasası için stratejik önem taşıyan lisanslı depoculuk alanında işbirliği yapılması planlanıyor.

Kapasite Artıyor

GÜVENLİ PİYASA HEDEFİ

Gümrük ve Ticaret Bakanlığınca, tarımsal alanda üretim ve ihracat potansiyeline sahip İran ile lisanslı depoculuk ve ürün ihtisas borsaları konusunda işbirliği için çalışma başlatıldı. Heyetler arası görüşmelere başlanırken, teknik çalışmaların kısa sürede tamamlanması hedefleniyor.

Hasat dönemlerinde tarım ürünlerindeki arz fazlası nedeniyle oluşan fiyat düşüşlerinin önlenmesi ve piyasanın dengelenmesini hedefleyen sistem kapsamında, ticaretin belli standartlardaki ürünlerle yapılması, kaliteli üretimin teşvik edilmesiyle güvenli bir piyasanın oluşturulması amaçlanıyor.

KAPASİTE ARTIYOR

İlk defa 2011'de verilen lisansla Ankara Polatlı'da hububat konusunda uygulamaya geçen lisanslı depoculuk hızla yaygınlaşıyor.

Tarım ürünlerinin kalitelerinin yetkili laboratuvarlarca belirlenerek, modern altyapıya sahip sağlıklı ortamlarda depolanmasına imkan tanıyan sistem kapsamında 24 işletmeye lisanslı depo kuruluş izni verildi.

Yapılan yatırımlarla Türkiye'deki lisanlı depo kapasitesi, hububat, baklagiller ve yağlı tohumlarda 415 bin ton, pamukta 15 bin ton ve zeytinde 5 bin ton olmak üzere toplamda 435 bin tona ulaştı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER