Kaderi bugün belli oluyor!

Türkiye karşıtlığı üzerinden seçim kampanyası yürüten Angela Merkel ve Martin Schulz Almanya'da bugün gerçekleşecek seçimlerde karşı karşıya gelecekler.

Kaderi bugün belli oluyor!

Almanya, bugün parlamento seçimi için sandık başına gidiyor. Yeni parlamentonun belirleneceği seçimde, Angela Merkel’in başbakanlığını 4. döneme taşıyıp taşıyamayacağı da belli olacak. Angela Merkel, Martin Schulz ve Cem Özdemir başta olmak üzere Türkiye karşıtlığı üzerinden kampanyalarını yürüttü. Türklerin kurduğu Alman Demokratlar Birliği (AD-D) partisi de ilk kez genel seçimde yarışacak. Almanya’nın kaderi bugün belli olacak.

TÜRKİYE DÜŞMANLIĞI ÜZERİNDEN KAMPANYA YÜRÜTÜLDÜ

Almanya, mülteci krizi, aşırı sağın ve İslamofobia’nın yükselişi ve AB’nin karşı karşıya kaldığı sorunların bulunduğu dönemde seçime gidiyor. Almanya’da Başbakan Angela Merkel’in partisi Hristiyan Demokrat Partisi, Avrupa Parlamentosunun eski Başkanı Martin Schulz’un partisi Sosyal Demokrat Partisi, Türkiye karşıtı fikirleri ile bilinen Cem Özdemir’in liderliğini yaptığı Yeşiller Partisi ve aşırı sağcı fikirleri ile bilinen AfD partisi Türkiye karşıtı seçim vaatlerinde üzerinden seçim kampanyalarını yürüttü. Ayrıca her parti, Türkiye ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan düşmanlığı üzerinden oy toplamaya çalıştı.

PKK’YI TERÖR LİSTESİNDEN ÇIKARMA VAADİ

Federal Meclis’e girme ihtimali bulunan tüm partiler, seçmenlere Türkiye karşıtı seçim vaatlerinde bulundu. İlk başlarda, Türkiye’nin AB müzakerelerinin ucu açık bir şekilde sürdürülmesini savunan Merkel, en güçlü rakibi Martin Schulz ile çıktığı televizyon düellosunda tutumunu daha da sertleştirdi. Schulz’un sert sözleri karşısında Merkel, Türkiye ile AB üyelik müzakerelerin durdurulması seçeneğini, Ekim ayındaki AB liderler zirvesine taşıyacağını açıkladı. Merkel ayrıca Türkiye ile Gümrük Birliği’nin yenilenmesi görüşmelerine onay vermeyeceklerini, AB mali yardımlarında da kesintiye gidilmesini istediklerini açıkladı.

SPD’nin Başbakan adayı Schulz, 3 Eylül’de Merkel ile katıldığı televiyon tartışmasında beklenmedik bir çıkış yapıp, parti programının da ötesine geçerek, ilişkilerde yaşanan son gelişmeler nedeniyle, başbakan olması durumunda Türkiye ile AB üyelik müzakerelerine son vereceğini açıkladı.

Almanya’da terör örgütleri listesinde yer alan PKK’ya yönelik yasağının kaldırılması vaadine yer veren Sol Parti ayrıca Türkiye’deki tüm siyasi tutukluların serbest bırakılması için çaba gösterilmesi gerektiğini ifade ediyor, Almanya’nın Türkiye’ye silah satışlarına son vermesini istiyor.

TÜRK PARTİSİ AD-D İLK KEZ YARIŞACAK

Türklerin kurduğu Alman Demokratlar Birliği (AD-D) partisi de ilk kez genel seçimde yarışacak. Seçim afişine Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın fotoğrafını kullanan partinin üyeleri, Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti(KRV)’nde üzeri Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın fotoğraflarıyla donatılan bir otomobille seçim turuna çıkmıştı. Seçimde farklı partilerden 92 Türkiye kökenli aday yarışıyor. 

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN UYARMIŞTI...

Almanya’da 1.5 milyonu Alman vatandaşı 3 milyonu aşkın Türkiye kökenli yaşıyor. Resmi rakamlara göre 720 bin civarında Türkiye kökenli seçmen var. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘Hristiyan Demokratlar, Sosyal Demokratlar ve Yeşillere destek vermeyin’ çağrısının ardından yüzde 1’lik bir etkisi olan Türk seçmen kitlesinin bugün sandıkta nasıl bir eğilim göstereceği merak konusu. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER