Kabul İçin Din Bile Değiştiriyorlar

Almanya'da sığınmacılar kabul için Almanya kiliselerine din değiştirme başvuruları yapıyor. Sırf mültecilik başvurularının kabul şansını artırmak için din değiştirmeyi bile göze alanların sayısı hiç de az değil.

Kabul İçin Din Bile Değiştiriyorlar
Avrupa’da sığınmacılar ülkelerine geri gönderilmemek için din bile değiştiriyor.

Alman kiliseleri durumdan rahatsız. Almanya Evanjelik Kilisesi, başvuruların büyük bölümünün “Kimliklerin din hanesinde Hıristiyan ibaresinin yer alması” hedefiyle yapıldığını ileri sürüldü. Yapılan açıklamada, “Dinler kâğıt üzerinde değiştirilmek isteniyor” dendi.

Aşağı Saksonya Katolik Kilisesi ise başvuruları memnuniyetle karşılandığını ve din değiştirme törenleri hakkında doğru bilgilendirme yapılması için Arapça ve Farsça broşürler hazırlandığını bildirdi. Sığınmacıların kilise cemaatlerinden yararlanmak ve sığınmacı başvurularında Hıristiyan din adamlarını referans gösterme avantajını kullanmak için kiliselere akın ettiği belirtiliyor.

Almanya’da 1 milyondan fazla sığınmacı, iltica için başvurmuş durumda. Almanya bu sayıyı azaltmak için çare arıyor. Tunus, Cezayir ve Fas gibi ülkelerin “güvenli ülke” ilan ederek güvenli ülke’ vatandaşlarının başvuruları reddedilebiliyor ve sınır dışı edilebiliyor.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER